Pogledaj jedan post
Old 31.10.2007., 20:10   #7
Quote:
tarmiqua kaže: Pogledaj post
e vidis ja sam isla u skolu prije 20 godina i bas mi je to pisala učiteljica...
i začudo ostala sam normalna...
Na prvi prvcati crtez koji si nacrtala u skoli, onaj crtez skolske zgrade koji svi klinci rade valjda drugi dan u skoli, napisala ti je velikim crvenim slovima: NEUREDNO! i tebi je to bilo bas cool?
Interesantno, mene su na metodici nastave predmeta koji sam studirala ucili da komentari na rad trebaju biti pozitivni i poticajni, tj. da treba izbjegavati obracanje uceniku negativnim tonom i negativnim izjavama. Na neki nevjerojatni nacin, i uciteljica mog sina, koja je takodjer pred mirovinu kao i uciteljica mog necaka, takodjer je dosla do iste informacije, pa mu npr. pored neuredno napisanog dijela skolskog rada ne napise "neuredno" niti "ne valja," nego "pokusaj pisati ovako:" i onda mu da kratki primjer kako bi trebalo pisati. I dijete se ne osjeca ni iskritiziranim ni pogodjenim, a ispravi svoje greske, ili se bar potrudi.
Isto tako, prije pet godina bivsi ucitelj mog starijeg sina, sredovjecan covjek, nam je objasnio na pocetku prvog razreda da cijelo prvo polugodiste prvog razreda nece djeci davati nikakav negativan feedback i nagradjivat ce djecu kvacicama i peticama za svaki napor koji uloze u rad da ih ne bi obeshrabrio, jer su mu godine iskustva pokazale da je to kontraproduktivno i unisti djeci samopouzdanje. Kasnije je progresivno povisivao kriterije. Inace je na glasu kao najstrozi ucitelj na toj osnovnoj skoli, trazi konstantan rad na satu i (nakon prvog razreda) dijeli jedinice onima koje ulovi da planduju na nastavi ili brbljaju (i nije bilo djeteta u razredu koje nije zaradilo jedinicu na taj nacin), ali je strogo izbjegavao bilo kome se neljubazno obratiti, a autoritet je odrzavao bez vikanja. U razredu nije bilo problema, svi su se brzo prilagodili. Nama je ciljeve svog rada s djecom predstavio ukratko: on ih treba nauciti citati, pisati, racunati, redovno raditi i ponasati se pristojno u skoli. Na urednosti ne inzistira dok god moze procitati bez previse napora sto je dijete napisalo. Pazi da dobro razjasni djeci zadatke koje im daje i da djeca redovno rade i naviknu se obavljati svoje zadatke, ali ujedno da ne budu preoptereceni zadacama. A to koliko ravnu crtu moze povuci dijete koje ide tri tjedna u skolu s tim nema veze. Covjek je bio svjestan da su to mali klinci koji malo toga znaju i malo mogu i da s njima mora postupno, a ne moras biti ajnstajn da to znas.
Quote:
p.s. čudno da je jedna učiteljica "matora" rospijetina i dere se,kći isto grozna,vjeroučiteljica kokoš... neobično...
A je li cudno i da sam napisala da su svi ostali ucitelji s kojima sam imala dodira preko svoje ili tudje djece ili super ili OK?
Vjerouciteljica je med i mlijeko roditeljima u lice, a iza zatvorenih vrata, kad misli da je nitko osim djece ne cuje, fura agresivu. Slusala sam je jednom kad sam dojurila u skolu donijeti malom nesto sto je zaboravio. Upravo je zvonilo za pocetak sata kad sam stigla i vrata razreda su se upravo zatvorila, unutra djeca sute a ona krijesti: "vi ovakvi, vi onakvi, vi uvijek ovo, ja govorim ovako a vi po svom, neodgojeni ste, ja ne znam kakvi ste vi to, sto vi mislite, kud ovaj svijet ide itd." Slusala sam par minuta. Lijep uvod u sat, bas kako su nas na faksu ucili da treba. Kad sam pokucala i usla, ona osmijeh od uha do uha, i "hvaljen Isus!" medenim glasom. Klince u prvom razredu je tjerala da sjede pod klupom ako pricaju pod satom, govorila im da su zlocesti jer ne idu svake nedjelje na misu, govorila im da "ne budu glupi" itd. Nema mame iz razreda koja nije imala komentara na nju na roditeljskom. Pojedine mame su prijetile upadanjem u zupni ured (rijec je o casnoj) da rasprave malo njezin pristup. Inace, na rad i ponasanje djece u tom razredu vecih primjedbi nemaju ni uciteljica koja im je razrednica, ni uciteljica koja ju je zamjenjivala jedno vrijeme, niti tri osobe koje su im do sada predavale engleski, samo su toj vjerouciteljici ta nasa djeca neodgojena i nemoguca. Mislim da to neke stvari govori o njoj kao osobi i koliko je kompetentna kao ucitelj.

Ja ne vidim zasto ne bih rekla popu pop.
goblena is offline  
Odgovori s citatom