Pogledaj jedan post
Old 07.01.2009., 15:15   #3
Doručak

1) mix pahuljica (ima u mercatoru ili u bio& bio dućanima) koji sadrži po 25 % zobenih, ječmenih, pšeničnih i… još nešto četvrto (proso? ).
naravno, ne jedem ih same već u njih dodam (kako koji dan, nekad sve, a nekad dio):

- sjemenke lana koje prethodno sameljem u blenderu (lan je super zbog omega 3, a vrlo je važno da se samelju neposredno prije obroka jer ako stoje onda odmah oksidiraju pa izgube svojstva. možeš ih ostaviti i u zrnu, ali onda će ti u istom obliku izaći van, no to je okej ukoliko imaš problema sa probavom jer ti potaknu crijeva
- grožđice/brusnice/suhe smokve/datulju… (što već voliš od tih sušenih stvarčica)
- netko stavlja orahe/lješnjake/bademe… možeš i to (umjereno) jer su ti orašasti plodovi također puni omega 3 i odlična hrana za mozak. ja nasjeckam još brazilske oraščiće budući da već 3-4 takva dnevno sadrže potrebnu količinu selena!!!
- možeš dodati i jabuku/breskvu/krušku/bananu ili bilo kakvo drugo voće koje voliš
- mlijeko i jogurt (ne obaziri se na decilitre – to zaista nije važno, nek ti mjera bude jedna zdjelica ili iz čega već jedeš)

2) možeš pojesti i kukuruzne pahuljice (ima u mercatoru i DM-u cornflakes bez šećera) u koji ja recimo dodam bananu i grožđice i njih jedem isključivo s mlijekom

3) naribaš jabuku (kiselu), dodaš cimeta, grožđice i preliješ jogurtom. fino je slatko i meni je mljac

4) po ljeti kad ima borovnica, kupim onu jednu mjericu i pomiješam je s jogurtom i to mi onda bude ko voćni jogurt (kupovne voćne jogurte izbjegavaj jer su samo šećer i nisu vidjeli voća)

4) slobodno za doručak pojedeš i komad kruha – ja recimo najviše volim one sa sjemenkama i kukuruzni – na koje primjerice namažem abc sir i stavim papriku – što je super kombinacija zbog vitamina C. nekad stavim i šnitu tvrdog sira. ti možeš namazati i posni, ali vjeruj mi, šnita tvrdog sira te neće ubiti (naravno, nećeš uzeti baš najkaloričniji tipa camembert nego nešto a la tilsit). umjesto paprike možeš gore i paradajz. dobar kruh je i raženi, samo da nije bijeli!

5) možeš si skuhati i 2 kuhana jaja ujutro i pojesti ih sa malo posnog sira, paradajza, čega već. ja ti ne jedem suhomesnate i to, ali bilderi kažu da su pureća prsa i dimcek ok jer imaju samo 1 % masnoće. dakle ovaj obrok (bez kruha) ti je super proteinski!

6) ponekad si možeš i izmikasti neko voće ujutro i onda umjesto doručka pojesti nešto kao gusti frape, a fino je i dan započeti iscijeđenim sokom od naranče (naranče i mandarine ne miksam nego samo cijedim jer se inače zmiksaju i one bijele kožice pa bude gorko). moj favorit od tih miks sokova je kiwi
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline