Pogledaj jedan post
Old 14.07.2012., 19:10   #61
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
nije li bitnije potaknuti mlade na citanje, dati im literaturu namjenjenu i primjenjenu njima?
E, to je sad veliko pitanje. I nisam siguran da će ti se odgovor svidjeti.

Naime, ideja iza velikog dijela obrazovnog procesa nije puko obrazovanje, ili čak odgoj, već inkulturacija i, ako hoćeš, indoktrinacija. Ideja nastave povijesti nije da djeca, eto, nauče povijest, već da nauče nacionalne mitove koji služe homogenizaciji nacije. Ideja lektire nije približavanje čitanja budućim generacijama već etabliranje kanonskih djela na kojima navodno zasnivamo čitavu kulturu.

Zato je, recimo, Marulićeva Judita na popisu lektire. U balkanskoj je kulturi iznimno bitno znati kako nekoga opiti i ubiti na spavanju.

Na stranu moji zajedljivi komentari; popisi lektire nisu dobri ni po kriterijima inkulturacije, a pogotovo nije dobar način na koji se lektira obrađuje.
No onda se vraćamo na moje lamentacije o polupismenim kroatistima…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom