Pogledaj jedan post
Old 23.01.2013., 00:10   #3193
Quote:
Kiki M kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Nalazi pretrage S-OGTT:
GUK 0' 4.2 mmol/L <6.1
GUM 0' neg Neg
ac 0' neg Neg

GUK 120' 2.8 mmol/L <6.1
GUM 120' neg Neg
ac 120' Neg Neg

Znam da je u granicama, ali me zanima je li normalno da je šećer toliko nizak nakon 2 sata? Ipak bi to bila hipoglikemija. Koji bi mogli biti uzroci? Trebam li ipak endokrinologu ili nekom specijalisti?
Poštovana,

niste naveli zašto je učinjena ova pretraga.

Ono što je bitno naglasiti jest da o tzv. postprandijalnoj hipoglikemiji (sniženoj vrijednosti šećera u krvi nakon jela) možemo govoriti samo ako su ispunjena tri kriterija (tzv. Whippleov trijas):

- vrijednost šećera u krvi nakon OGTT testa manja od 2,8 mmol/l (neki autori uzimaju drugačiju vrijednost)
- paralelno sa zabilježenom vrijednošću šećera ispod navedene vrijednosti prisutnost simptoma hipoglikemije, npr: drhtanje, znojenje, lupanje srca, slabost, uznemirenost
- prestanak tih simptoma nakon podizanja vrijednosti šećera u krvi.

Zato su, dakle, ključna pitanja: zašto je učinjen OGTT i jeste li za vrijeme njegova izvođenja, tj. nakon testa imali kakvih tegoba.

Treba reći i to kako neki radovi/istraživanja pokazuju da su kod oko 10% potpuno zdravih ispitanika zabilježene nešto niže vrijednosti šećera u kriv (ispod 2,8 mmol/l), a bez da su imali bilo kakvih tegoba.
Quote:
Nadalje, zbog povišenog željeza u krvi ( 44, ref.int. 8-30) hematologica me poslala na testiranje za hemokromatozu.
Nalaz:
Analizom DNA utvrđen je heterozigot za mutaciju H63D ( genotip HD )

Nakon što sam izbacila i ono malo namirnica s dosta željeza, nalazi krvi:

Željezo 29.1mmol/L (8-30)
UIBC 23.3 mmol/L (26-59)
TIBC 52.3 mmol/L (49-75)
Fe- saturacuja 55.6 % (15-50)

Feritin 76 ng/mL (5-148)
Genetsko testiranje pokazuje jednu mutaciju (poremećaj) gena HFE, koji se zove gen za hemokromatozu.

Međutim, ukoliko ste samo heterozigot H63D (genotip C/C, H/D), tada imate samo jednu lošu kopiju gena, a druga je dobra pa je rizik za obolijevanje od te bolesti malo vjerojatan. No, nisam kompetentan da se detaljnije upuštam u tumačenje ovog nalaza. Možda će kolega Hrvoje dr. imati nešto za dodati.

Ostale nalaze nije moguće interpretirati izolirano od kliničke slike i ostalih nalaza.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom