Pogledaj jedan post
Old 20.08.2003., 10:16   #19
rogač ili naranča

Quote:
BladeRunner kaže:
Puno tehnickih savjeta ti mogu dati, ali ono najbitnije ti ne mogu savjetovati, jer jednostavno nemam dara drvca oblikovati da izgledaju kao kada ih Japanci rade. Zapravo moji bonsaiji su pateticni do bola.

Oni koje sam bilo kupio ili dobio na poklon su djelomicno izgubili svoj pocetni oblik, jer bonsaiji zahtijevaju konstantan rad na sebi i dotjerivanje, te talenat za to, koji nemam. Jedino mi izgleda obecavajuce bijeli bor, koji sam sam uzgojio iz mladice velicine 15 cm. Sada vec ima lijepe grane, a i deblo mu izgleda zanimljivo. Zapravo i mali hrast ima sanse, ali......

Sto je vazno?

1) Zalijevanje....zalijevanje....zalijevanje.

2) Bonsai mora biti vani na zraku, izlozen elementima. Po zimi se mora unijeti u zatvoreni prostor da mu se korijen ne smrzne, ali ne u toplo.

3) Gnojiti ga samo sa umjetnim gnojivima u kuglicama, sa sporim djelovanjem.

4) Svake dvije godine presadjivati uz rezanje korijena na 1/3.

5) Ne drzati zice na biljci dulje od 6 mjeseci, jer ostaju tragovi.

6) Staviti mahovinu oko debla. Osim sto estetski djeluje, dobar je indikator vlaznosti zemlje, te malo usporava isparavanje.

itd...itd...itd
Hvala na uputi, da pokušam s rogačem i narančom? Imam neku knjižicu s uputama. Piše da je važna posudica u koju ću posaditi. E, sad, rogač je star 6 mjeseci i ima nekoliko listića, visok je oko 5 cm. I što sad? kakvu posudicu i kolko zemlje da stavim? Jel smijem sad prikratiti korijen? Naranča je nikla neki dan, ima nekoliko listića. Bitno je znati kad treba ovijati žicu i prikraćivati korijen. Sve sam ja to pročitala već nekoliko puta, ali vidim da je to cijela nauka. Ali sad ću pokušati. Štihanje i grubi radovi u vrtu mi nisu problem, ali ovako nešto pipkavo mi ide malo teže. Što uhvatim to polomim. I čini mi se da moraš sve to jako smireno radit. A ja sam često brzopleta.
Još nešto sam se sjetila. Limunu stalno uštipavam mlade vrhove i ostao je malo drvce. Imam i mali šipak i njega uštipavam i šišam kao lopticu. Jel to dobro i za bonsai?
Nemam mahovine, jel može nešto drugo u zamjenu?
__________________
peonija
peonija is offline  
Odgovori s citatom