Pogledaj jedan post
Old 02.07.2009., 09:00   #7
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post

Ispričaj nam priču o raskol i čip-okulaciji
Naravno, ako nije tajna
Baš si me uhvatila.. Ne znam baš kako ću to ispričati Pet sličica bi riješilo cijelu priču, ali idem pokušati.
Cijepljenje na raskol: podloga se ravno odreže na određenoj visini od zemlje, mi obično na cca 20-30 cm od tla. 3 cm ispod reza se izolir trakom par puta omota podloga i potom se nožićem razreže odozgora do dolje, do izolirke. (izolir traka se stavlja zato da taj raskol ne "pobjegne" dolje i da e rascijepi cijela podloga). Plemka se zareže koso sa dvije strane, duljine koliki je i rascijep kod podloge i umetne se u raskol. Bitno je da se barem jedna strana kore plemke i podloge podudara. Potom se sve stegne opet izolirkom do visine cijepa. (Ne zamata se cijeli cijep) Odozgora se sve dobro zamaže voćarskim voskom. Plemka se odreže koso na 2 pupa. I to je to.. Traka se skida kad se vidi da se cijep uhvatio.
Ova vrsta cijepljenja se radi u rano proljeće dok plemka još nije potjerala.

Čip okulacija: Uzima se pup sa plemke i to tako da se nožićem zareže pod kutem od 45° prema dolje odmah ispod pupa. Cca 1,5 cm od tog reza, znači iznad pupa, ponovno se isto tako zareže, ali se rez spusti do mjesta gdje smo dolje zarezali tako da izrežemo taj pup. Na podlozi napravimo isto takav isječak, ali ne na mjestu pupa, nego na glatkom dijelu drvca, i ubacimo pup. Pup mora sa svih strana prianjati na mjesto na podlozi. Nakon toga, kompletan pup, i malo ispod i iznad njega (znači, ne ostavimo pup da malo viri), omotamo prozirnom folijom, onom koju koristimo u domaćinstvu (strech). Nakon 21-og dana, sa zadnje strane pupa razrežemo foliju i tako ostavimo. Pup će sam skinuti foliju kad krene. Postotak hvatanja kod ovog načina je preko 95%, ali treba vremena dok se ruka ne uvježba tako da ti isječci budu što sličniji.
Čip okulacijom se može cijepiti tokom cijele godine i to je njegova velika prednost. Inače, u zadnje vrijeme je sve popularnija ova metoda, premda je vrlo stara.

Nadam se da sam uspjela objasniti..
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom