Pogledaj jedan post
Old 14.02.2009., 22:58   #13
Quote:
monster12 kaže: Pogledaj post
situacija je ovakva:

djevojcica je pila tablete nekih 10 dana,krvarila,nekih 5,6 dana odmorila i opet tablete pocela piti,sinoc ju je zabolio stomak i opet je pocela krvariti.. Danas je bila na kontroli i cista je iste velicine kao i na pocetku,tablete nisu pomogle.. Doktorica je rekla da ima mnogo krvi i da sada mozemo ocekivati veliko krvarenje..... Ca125 je uradjen i blizu je gornje granice ali je u granici normale i dalje,svi ostali nalazi super,jetra odlicno,sedimentacija normalna kao i sve ostalo.... Hitno mora na operaciju sledece sedmice.. Doktorica nam nista vise nije htjerla reci..

Mene zanima sledece:

1) Zasto tablete nisu pomogle,ja se plasim da nije tumor jer se cista nije smanjila
2) Operacija laporoskopom dali se vrsi u bolnici ili u ginekoloskoj ordinaciji?
3) Koliko operacija traje,dali je bolno i kakva se anestezija koristi ( uspavaju te ili ... )
4) Kada se operacija zavrsi dali pacijent moze odmah kuci ili ?

Molim jasne odgovore jer sam stvarno zabrinut
1) zato što je vrlo moguće da se radi o endometriozi i zato sam se odmah u startu zgrozila kako joj je tako ofrlje dala kontracepciju. Endometrična cista se mora operirati, a onda se "očišćeno" stanje održava kontracepcijom. Kod cista niti jedan liječnik neće reći sa 100% sigurnosti o čemu se radi dok ne dobije PHD analizu tkiva koja se uzima za operacije. Dr. je vjerojatno dodatno zbunio ca125 koji je bio u granici normale. On je kod endometrioze najčešće povišen, ali Ca 125 je vrlo nepouzdano dijagnostičko sredstvo, posebno kod žena u fertilnoj (plodnoj) fazi života. Ovoj "normalnoj" razini tumorskih stanica je najvjerojatnije kumovala i kontracepcija. Ovo što ste prekinuli pijenje tableta očito na svoju ruku je isto pogrešno. To krvarenje koje je imala jest probojno krvarenje koje je sasvim normalno kada žena prvi puta počinje piti tablete i o tome vam vrlo opširno piše u svim uputama kontraceptivnih pilula. Nakon prekida je dobila mjesečnicu, koja je isto normalna pojava nakon što se naglo prekine pijenje tableta. KOntracepcija nije aspirin koji se po potrebi može piti, već da bi se dobio efetkt izostanka ovulacije i "umjetna" mjesečnica, potreban je kontinuitet redovitog pijenja od 21 dan, dakle cijela kutija.

2) operacija se radi u bolnici pod općom anestezijom. Operacija je minimalno invazivna. Rade se 2 do 3 reza, zavisno o potrebi, duljinje 1,5 cm max, od kojeg je jedan u pupku kroz kojeg se ulazi laparoskopom-sonda koja ima kameru na sebi. U trbuh se upuhne oko 7L CO2 ako se dobro sjećam, a kroz rupice se instrumentima reže cista i vadi vani.

3) operacija traje oko sat i pol, ali i to je opet individualno.

4) Ostaje se u bolnici 3 dana, a već prvi dan poslije operacije se pacijentica diže.
Ne boli. Više je nelagodno. Mene je jedino boljelo vađenje drena kojeg sam ja dobila jer im se malo razlilo žuto tijelo pa da se ne zakomplicira.

Strpite se do operacije. Čim je otvore, biti će im sve puno jasnije. Nemojte sumnjati na najgore, jer bi CA 125 sigurno bio jako povišen, a nikako u normali.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 14.02.2009. at 23:20.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom