Pogledaj jedan post
Old 20.06.2007., 09:40   #1
Šifra bolesti

Pozdrav svima,

Molio bih pravnike ili studente prava za odgovor.

Da li je po zakonu da poduzeće ima bazu podataka gdje su objašnjena značenja šifri bolesti?

Naime kao što svi znamo, na doznakama za bolovanje se nalazi samo šifra bolesti.

Radi se o slučaju gdje poslodavac temeljem saznanja o bolesti koja se nalazi iza koje šifre, sam donosi zaključke da li se broj dana bolovanja po njegovoj "svemogućoj" procijeni poklapa s dijagnozom.

Ja osobno mislim da se tu radi o povredi prava na zaštitu osobnih podataka.

Zamislite vi to da jedan šerif od poslodavca ima temeljem toga uvid u to od čega bolujete, kako često bolujete od određenih bolesti, dali imate kakve kronične bolesti i sl.

Taj poslodavac također zna i od čega vam boluje dijete zbog kojeg ste ostali na bolovanju.

Da ne govorim o tome da babetine u kadrovskoj službi kod dotičnog poslodavca razglabaju ko od čega boluje i sprdaju se s ljudima koji ostaju na bolovanju.

Godišnja stimulacija (regres od mizernih 1500 kn) u toj renomiranoj stranoj firmi također ovisi o tome dali ste bili i koliko na bolovanju.

Meni je bliska osoba radila u tom poduzeću (do danas ) i sada se šerifi bahate s ne davanjem papira i zajebavanjem oko bolovanja.

Ja sam poslao upit vezano uz tematiku na određene institucije i očekujem pismeni odgovor, ali pošto se ne mogu strpiti molio bih pravnike i one koji poznaju zakon da budu ljubazni i da nešto napišu na temu.

Hvala svima
Sviba is offline  
Odgovori s citatom