Tema: e-Dnevnik
Pogledaj jedan post
Old 01.06.2012., 23:19   #15
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Evo primjera ocjena jednoga djeteta kako bi se vidjele u e-imeniku iz triju predmeta u 5. razredu u studenom:
Pitanja na koja roditelj nema odgovor (ako se ne vidi s učiteljem):
Pitanja na koja učitelj nema odgovor (ako se ne vidi s roditeljem):
Na sve ove dileme ni nastavik niti roditelj ne dobivaju odgovore na informacijma. Bar ne na onima za koje sam ja cula...uvijek i samo uvijek - gledanje ocjena...a niti rijeci o bilo cemu drugome. Kad se pita za bilo sto osim ocjena - nula bodova, ni rijeci. (ne kazem da je tako uvijek i svuda, ali govorim na osnovu onog sto cujem)
Quote:
Ostali nedostaci izostanka osobnog kontakta roditelja i učitelja:
- nemogućnost koordinacije u slučaju problema ili potencijalnih problema
- upućivanje roditelja u mogućnosti pomoći djetetu u razvoju funkcionalnih sposobnosti, u odgojnome smislu, u ostvarivanju obrazovnih zadataka
- upućivanje roditelja u metode razvijanja djetetovih interesa
- informiranje učitelja o okolnostima zbog kojih dijete ne postiže najbolje moguće rezultate
- prevencija većih poteškoća (u obrazovnom i odgojnom smislu)
- zajedničko rješavanje postojećih poteškoća...
Cini mi se da ovo nitko ne radi. Ako radi...onda na zalost nije vidljivo, niti cijenjeno...a trebalo bi biti.
Quote:
Imam i drugi primjer. Dijete ima gotovo sve petice. Sve zaključne ocjene bit će zasigurno odlične iz svih predmeta. Treba li roditelj doći na individualni razgovor?
Pa...ne znam... Ja uvijek mislim da - da. Da cuje jos nesto o svom djetetu osim toga da je dobro i da ima petice. Ali, ako je jedino sto na informacijama cuje (i vidi) jesu te ocjene, i opet, i opet...i nikada nema bas nista o samom djetetu...cak i ako se pita " a sto jos"...a ne dobiva nista dodatnih informacija o djetetu...onda to nekako i nema smisla....
Quote:
Roditelj ne zna, ali učitelji znaju, da dijete barem jedanput tjedno zaplače, bez jasnoga i vidljivoga razloga, da često svojata učiteljevu pažnju, da se neprijateljski i s omalovažavanjem odnosi prema drugoj djeci (no bez vrijeđanja ili nekih drugih izravnih agresivnih ispada), no zbog svojega stava ima samo jednoga prijatelja u razredu.
Pa nekako imam dojam da ni do sada ta uciteljska opservacija pri informacijma nije bila tih dimenzija...(naravno, samo na malom uzorku)...i da se obicno i ne bave time na informacijama, vec samo ocjenama..tako da ne vidim da bi tu e-imenik nesto promijenio.
Ipak, nije mi bas jasno zasto nesto ucitelj zna, a roditelj ne.
Quote:
Hoće li to biti jasno iz e-imenika, hoće li škola moći pomoći djetetu bez roditeljske suradnje, treba li škola zvati socijalnu službu zbog takva djeteta?
Skola ni do sada nije bas cinila bogznasto, niti je zvala soc. sluzbu zbog takvog (kakvog?) djeteta...u vecini slucajeva...da ne bi ispalo da nitko nista ne poduzima.
I prije, a i nadalje (ako zazivi e-imenik) socijalna sluzba bi trebala imati istu ulogu, a i skola...
Imo, e-imenik bi roditeljima trebao pruziti informaciju o ocjenama. Ako ucitelj/nastavnik ima za reci nesto mimo toga i zelio bi da roditelj dodje na informacije (ili roditelj samoinicativno dodje 2-4 puta tokom godine), bilo bi lijepo da se razmijene informacije o samom djetetu, ne (samo) o ocjenama.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom