Pogledaj jedan post
Old 20.10.2007., 16:55   #18
Kao prvo, ispričavam se što ne odgovarah ranije, nisam imao pristup netu jedno vrijeme osim par navrata u raznim knjižnicama (al' to nije to jer em si vremenski ograničen, em drugi čekaju, em ni to taj environment)... Idemo dalje.

Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
hej mali covjece?
Između ostalog, i to. Međutim, na ovim područjima Reich je poznatiji po hrpi drugih stvari. Ja taj "hej mali čovječe" nisam citao, a ne znam ni iz koje je faze, mislim da je iz one zadnje, u kojoj je službeno već bio lud. Od Reicha sam čitao četiri knjige - Funkcija orgazma, Analiza karaktera, Masovna psihologija fašizma i Spolna revolucija. Zadnje tri su prevedene i na hrvatski, prva je samo na srpski. Ne previše važno, ali napominjem.

Reich je potpuno osebujna ličnost bio, a o njegovom utjecaju da ne govorimo. Čovjeka su čak izbacili iz psihoanalitičkog društva kad je počeo propitkivati neke Frojdove doktrine malo temeljitije (iako je dio Frojdovog učenja cijeli život zadržao, naravno), a onda i iz komunističke partije. Bio je prelijevo i za ljevičare same .

Pobjegao je pred nacističkim režimom u SAD, misleći da će naći bolje tlo za svoj rad i da će pobjeći totalitarističkom i inkvizitorskom mentalitetu. Možda je i našao jedno vrijeme (plodnije tlo), ali onda su vlasti popizdile, spalile mu hrpu knjiga i rukopisa, FDA je na proganjanje Reicha utrošila masnu paru, otuđili mu hrpu njegovih napravica (famoznih i kontroverznih orgonskih akumulatora) da bi ga naposljetku zatvorili i da bi naposljetku u zatvoru i umro od "srčanog udara". To se pouzdano ne može znati, naravno, da je od toga umro. Bio je u zatvoru par mjeseci...

Je li Reichov prirodoznanstveni dio rada, znanstven ili pseudo-znanstven, u to na ovom topicu ne mozemo ulaziti, ali ostaje cinjenica da je lik bio izuzetna osoba i odlican kriticar drustva. Mnogima je bio trn u oku. To sto je na kraju "poludio" imalo je osnovu, jer nije zivio lakim zivotom (kad vas proganjaju cijeli zivot vlasti, zaista imate osnovu za "maniju proganjanja" - koja uopce nije iracionalna vec itekako ima uporište u stvarnosti. slicna se stvar dogodila i Rousseauu pred kraj života).

Često ga se po stavovima povezuje i sa frankfurtovskom školom. 3. studenog ove godine će biti 50. obljetnica njegove smrti.
Mogao bih pisati sad puno o Reichu, ali nema smisla jer si pitala samo za jedan njegov rad, a nije ni tema direktno o njemu, iako je naravno, opet jako povezano...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom