Pogledaj jedan post
Old 14.01.2016., 12:59   #10
Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
za sto je sve potreban pdv-id broj?
meni su u poreznoj rekli da ga ne moram imati ukoliko ne prodajem/kupujem robu u vrijednosti vecoj od 75.000,00 kn. jeli to tocno?
PDV ID broj (= "VAT ID") ti treba samo za poslovanje sa državama članicama EU.

No, za kupovinu robe ispod "praga stjecanja" (10,000 EUR, mislim da se svake godine utvrđuje cifra u kunama) može se obračunavanje PDV-a prepustiti prodavaču (firmi od koje se kupuje) - a to znači da kod kupovine ne treba davati PDV ID broj, pa ga ne treba niti imati.
Kada kod kupovine robe u EU ne date PDV ID, onda prodavač mora sam obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Međutim, za kupovinu usluga iz EU kupac-firma/obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj.
Za to treba kod kupovine dati PDV ID na osnovu čega prodavač ne obračunava PDV (i dobije se račun na koje piše "reverse charge VAT").
Zatim kupac treba sam obračunati hrvatski PDV na kupljenu uslugu i sam ga platiti na odgovarajući račun državnog proračuna RH.
Za mjesec u kojem je napravljena kupovina, u sljedećem mjesecu (do 20. ako se ne varam) kupac treba podnijeti PDV prijavu i Zbirnu prijavu preko ePorezne (ovo vrijedi za one koji su izvan sustava PDV-a, oni u sustavu PDV-a već znaju što i kako).

Privatne osobe ne moraju same platiti PDV za kupovinu roba i usluga u EU (dok ih kupuje iz Hrvatske). Tada prodavač mora obračunati PDV po HR stopi od 25% (tj. po stopi države kupca) i sam ga platiti Hrvatskoj državi (tj. državi kupca).

Za sve:
Inače, gore opisana procedura i pravila vrijede i u obrnutom smjeru - kada netko iz EU kupuje od firme u HR.
Ne vidite problem u tome? Sigurno?
Mala pomoć: što kada kupac nema PDV ID?
Još uvijek ne vidite problem?
OK: a kako će firma platiti PDV u državi kupca?
Odgovor: Najjednostavnije je preko MOSS-a (Google is your friend). Za to treba PDV ID broj.

I da, to je nepravedno prema onima koji su izvan sustava PDV-a, jer moraju platiti PDV, a ne smiju ga obračunati. EU leigislatura je na njih zaboravila.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom