Pogledaj jedan post
Old 30.08.2010., 13:27   #120
rastava braka i podjela imovine

Ne znam dal je već neko postavio ovu temu jer ja nisam mogla ništ naći pa molim ako neko zna da mi odgovori na par pitanja:
Nakon 8 godina muž i ja smo se dogovorili oko sporazumnog razvoda braka i to je otprilike sve što smo se dogovorili. Od vjenčanja živimo u stanu u kući njegovih roditelja i tokom braka kuću su roditelji prenijeli darovnim ugovorom na njega ( ne na mene i njega zbog poreza nego samo na njega). Djece nemamo i od ostale imovine imamo samo svaki svoj auto. Mene sad zanima budući da smo tokom godina i on i ja nosili svoje plaće u tu kuću (u većini slučajeva moja je bila veća od njegove) i ulagali u adaptaciju kuće koja su sad moja prava. Postoji kredit od cca 10-tak tisuća EUR-a koji glasi na mene. S obzirom da je to zapravo kuća njegovih roditelja on će ostati u njoj, a ja bi trebala iseliti. Mene sad zanima da li je ta kuća bračna stečevina ( s obzirom da su ju njegovi roditelji darovali njemu) i da li postoji način da ja tražim od njega isplatu ( neću polovicu vrijednosti kuće- hoću samo da isplati ostatak kredita). On je pristao na isplatu polovice kredita što se meni čini nerealno i premalo. Ako podnesem tužbu da li postoji mogućnost da se ide na utvrđivanje njegovog i mog dohotka otkad smo u braku pa da se vidi ko je više doprinosio i da ga se na taj nači prisili na isplatu ili to nema baš puno smisla? U svakom slučaju ja sam ta koja mora otići, a kosa mi se diže na glavi kad se sjetim da bi još 7 godina morala svaki mjesec uplaćivati na ime kredita po 1000 kn i ne imati od tog ništa. Molim savjet
Eva31 is offline  
Odgovori s citatom