Pogledaj jedan post
Old 27.04.2005., 19:51   #416
Re: Re: Par pitanja!!!

Quote:
Billy kaže:
Evo mog doprinosa, valjda ce malo pomoci:

1. Slobodno trziste i sluzbeno trziste su definicije kotacija na zse. Sluzbeno trziste je bivsa prva kotacija.
Na vse postoje prva kotacija, druga kotacija, kotacija jdd i slobodno trziste. (postoji i kotacija prava, ali tamo su ovrznice).
Razlika je u trazenoj transparentnosti, a za malog dionicara ne bi trebalo postojati razlike.
Npr. jedan ERNT iz kotacije jdd, je puno likvidniji, a sigurno i kvalitetniji od VART iz prve kotacije.
Razlika postoji za mirovinske fondove koji jos uvijek mogu ulagati iskljucivo u prvu kotaciju.

2. Sigurno je koliko i svako drugo trgovanje internetom. Osim toga dionice su registrirane u SDA, a prodaja dionica stavlja novce u portfelj, iz kojeg isplata u principu ide na unaprijed zadani tekuci racun, pa je pokusaj kradje na taj nacin minimaliziran.

3. Na toj burzovnoj igri su iskljucivo odabrane dionice sa vse. Na zalost cak ni tih 15 dionica nisu najlikvidnije dionice. U praksi se trguje sa vise dionica.

4. Za nekakvu financijsku analaizu kompanije obicno sluze finanacijska izvjesca koja se mogu naci na stranicama burze.
Sta se tice uvjeta, to je malo teze ukratko definirati, ali recimo usporedba nekakve vrijednostri kompanije sa knjigovodstvenom vrijednoscu ili dobiti po dionici daje nekakvu osnovnu kkrvnu sliku dionice.

5. Dugorocno: ERNT, CHAG, FRNK, ...
Srednje: ATPL, ADRS, PODR, ...
Dnevno: LKRI, PTKM, PLVA, ...
Ovo je naravno osobna procijena, a ne preporuka za kupnju bez nekakve vlastite analize.

6. Mozes kupiti samo 500, pa 1500 ostane, isto tako ako kupujes 500, netko ti moze prodati samo jednu dionicu, pa placas punu naknadu za kupnju jedne dionice ukoliko otkazes nalog
Hvala na odgovorima al imam još par nepoznanica koje mi nisu uopće jasne ,naime ja baš nemam nekih iskustva sa dionicama pa mi je sam pojam prve kotacije službeno tržište druga kotacija kotacija javnih dioničkih društva potpuno nepoznat nije potpuno jel nagađam šta bi to moglo biti,zanima me zapravo razlika između tih pojmova a ako mogu kupit kao mali dioničar u prvoj drugoj kotaciji na službenom tržištu itd onda nije ni važno ali nisu mi jasne te podjele na kotacije,neki razlog mora postojat sad on može biti skroz nebitan a i dosta ključan pa me zanima da ne izgubim na tome tako što neznam to iskoristit ili uopće neznam šta je zapravo to i ćemu te podjele!

e a ja sam planirao sad kupit 10 dionica plive za početak sada je dovoljno padala i mislim da će sada rast do 450 ili više a??
i neznam dali sam dobro shvatio ovo sa kupnjom jedne dionice ,ispravi me ako sam u krivu: Primjer: ja dam nalog svome brokeru da mi kupi 10 dionica plive i kažem mu al nemoj mi kupovat samo jednu nemoj mi kupovat ispod 10 komada i gotovo ili ako mailom pošaljem nalog da mi se kupi u portifelj i oni mi kupe samo jednu i naplate mi kao da su mi kupili deset ili kako mi naplačuju ne kužim ,dali mi naplate tek kada kupe svih 10 ili jer vjerojatno je da neko mi pproda jednu dionicu i sad nekon 2 dana ona skoći za 20% i ja ju idem prodat iako sam ju kupio sa nalogom koji govori da se kupi 10 dionica i onda i uzmu lovu za sve te dionice ili kako?
Ovo me podsjeća na PERVANOVU Hloverku i budišu,šta šta šta je to šta je to crna rupa, pa gledajteee !!!

a da a glupe su mi te dionice u vse sad sam na nekih -2.3% kad sam kupio lucidus jer ništanije ni ostalo!!!
Hvala ti na odgovorima pomogao si mi djelomično !!!
__________________
“The quieter you become, the more you can hear.”
shinobi is offline