Tema: Sloboda
Pogledaj jedan post
Old 06.10.2007., 09:45   #4
Osobno vjerujem da sloboda postoji. Dakle, vjerujem da ljudska volja doista može biti slobodna, tj. da ona može biti neuzrokovani uzrok, da ona nije samo još jedna karika u lancu uzroka i posljedica, već da je upravo ona prva karika koja stvara novi lanac uzroka i posljedica. Doduše, ne znam kako bi to točno dokazao, ali istodobno ne znam niti kako bi neki determinist dokazao sveobuhvatni determinizam – determinizam koji bi vrijedio za cijelu prirodu/stvarnost.

Kako bilo, mi (kao pojedinci i kao društvo) većinom vjerujemo da sloboda postoji, tj. da (sveobuhvatni) determinizam nije istinit. Tako npr. pripisujemo pojedincu moralnu, kaznenu, prekršajnu ili neku drugu odgovornost kada on ne postupi na ispravan način. Mi, naime, vjerujemo da je on mogao postupiti na namanje dva načina i da je sam odabrao onaj lošiji način. Dakle, vjerujemo da njegov postupak nije bio u potpunosti determiniran. Kada bi determinizam bio prevladavajuće ili 'službeno' uvjerenje onda ne bi postojali sud pravde i sud morala, a oni očito postoje.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom