Pogledaj jedan post
Old 05.02.2009., 14:19   #41
naše iskustvo s refluksom

Moja bebica je još od dolaska iz bolnice stalno nešto grgljala, štuckala i mljackala, a obzirom da mi je to prvo i da su mi babe i stričevi govorili da se to djete glasa, nisam se obazirala. U drugom tjednu se počeo buditi sa plačem i stravičnom grimasom na licu na što bi ja odmah ulijetala sa cicom misleći da je gladan, i on bi onda halapljivo i neurotično cicao vrlo kratko i ponovo zaspao i tako unedogled; cicanje, vrisak, spavanje -nekad 10min, nekad pola sata, sat...
Sve moguće čarolije sam isprobavala ne bi li uhvatila neki uzorak u tom ponašanju, dok jednu noć nisam uspjela ostati budna nakon što je zaspao i promatrala ga dok nije počeo vriskati. U jednom momentu sam, doslovce, čula kako ga zapljuskuje tekućina iz želuca sve do nosića (začepio bi mu se taj čas ako je mlijeko u želucu bilo već probavljeno pa bi doplutao sirić) i onda gutanje tog kiseliša i vrisak. Našla sam na rodinim stranicama tekst o refluksu i još par dana se raspitivala i uspoređivala simptome i tek u trećem tjednu smo otišli kod pedijatra. Žao mi je da nisam otišla odmah čim sam posumnjala da se jadničak ne muči. Pedijatar nas je poslao kod gastroenterologa na ultrazvuk i tamo su ustanovili GERB, koji bi se za razliku od fiziološkog GER-a, trebao dijagnosticirati uvijek kada je kvaliteta života djeteta i obitelji ozbiljno narušena, a ne čekati da dođe do upale uha, erozije jednjaka, odbijanja hrane i sličnih komplikacija..
Refluks će se teže otkriti ako je beba dojena, jer u pravilu beba dobro napreduje obzirom da stalno traži cicu ne bi li isprala kiselinu iz grla.
Moj pedijatar je reagirao na spomen zabacivanja glave i istezanja vratića, a čini mi se da inače ne bi obzirom da je beba "dobrog općeg stanja" i lijepo dobiva na težini. Dobili smo Ranitidin-Zantac kojeg se kupi u Italiji i koristimo ga 4. dan. Čini mi se da su epizode sa vraćanjem hrane smanjene, a i kada se vrati, nema vriskanja... I ono što mi se najviše sviđa, odspavao je odmah drugi dan uzimanja lijeka 3 sata u komadu!
talic is offline  
Odgovori s citatom