Tema: Mijastenija
Pogledaj jedan post
Old 15.02.2012., 03:06   #925
Quote:
Eleonor@ kaže: Pogledaj post
trenutno sam u lošijoj fazi pa uzimam 5 Mestinona dnevno - oko 8h ujutro, pa 13h pa 17-18h, prije spavanja u 22-23h (taj mi treba jer noću ustajem i hranim bebu) i zadnji oko 4h noću (baš tad kad hranim dijete, a ta tableta mi treba da mi drži do jutra kad ustanem da bih normalno mogla obaviti jutarnje aktivnosti i potrebe.
Teta2U je otprilike već napisala, ali ja ću još dodati ono što mi je neurologica rekla o Mestinonima neki dan na zadnjoj kontroli - da počnu djelovati nakon 45min do 1h, znači ako planiraš neku aktivnost, uzmeš sat vremena prije tako da ti dobro "uhvati". razmak između 2 tablete svakako mora biti minimalno 3h ako ti je jako loše, ako ti je ok, onda barem 4h ili više. i meni je rekla da 1 tableta djeluje od 4 do 6 sati, a onda se jednostavno izluči iz tijela kroz urin. i dobro je što ne prolaze kroz jetru pa ih gutamo ko bombone

e sad, Decortini i dr.kortikosteroidi su nešto sasvim drugo. oni se uzimaju kod pogoršanja bolesti ili kao priprema tijela na očekivan napor (npr. prije operacije timusa ili ja sam pila 10 dana prije poroda). obično se uzima neka veća doza dok ne "uhvati" pa se onda jako postupno smanjuje. njima treba neko vrijeme da djeluju, nisu tako simptomatski kao Mestinoni, nego slično recimo antibioticima. to su zapravo hormoni kore nadbubrežen žlijezde pa kažu da ih treba uzimati nakon doručka, ali do 8h ujutro jer je biološki tako u tijelu poštelano, taj ritam prirodnog izlučivanja tih hormona u tijelu, ne znam ti baš objasniti

a što se tiče svrstavanja u grupe, nemoj ni pokušavati, ionako nikakva korist jer te svi doktori nadziru u skladu s tvojim konkretnim i specifičnim stanjem. uglavnom, sve je jako individualno i nepredvidivo, ali budi optimističan jer od svih kroničnih bolesti, meni je ova najbolja - od nje se ne umire i uz dobru terapiju i malo osobne prilagodbe možemo postići remisiju i živjeti normalnim životom da čak ljudi ni ne primjete da si bolestan dok im ne kažeš. znam neke ženice koje su se čak "skinule" sa svih lijekova ili uzimaju tek 1 Mestinon dnevno, čisto preventive radi!

i evo još jedan link - dosta je informativan i koristan http://miastenija-domgh.hr/index.php...=82&Itemid=197

i oprosti ako sam preopširna sa svojim postovima, al ja cijenim svaku informaciju koju mogu dobiti pa mislim da je i drugima korisno
Ma sta bi bila preopsirna, sve me to sad zanima, naravno. I hvala ti na linku, idem ga sad citati .. izgleda da mi ne ginu kortici za sada.. ali eto pokusavam ostati pozitivan. Muci me to sto ne mogu raditi.
Ensure36 is offline  
Odgovori s citatom