Pogledaj jedan post
Old 22.08.2017., 23:06   #34
Quote:
zecopas kaže: Pogledaj post
ovo gore napisano nije "misljenje" od Hawkinga...ime standardni model je uveo Steven Weinberg 1972., a model je nastao djelovanjem mnogih fizicara...
naime, termin "model" umjesto "teorija" se koristi jer se jos uvijek ne moze pokazati je li "teorija" potpuno ili djelomicno kriv. za sada je izdrzao puno ne trivijalnih provjera.
standarni model je zasnovan na dobrom modeliranju nukleosinteze u ranom svemiru. postoji dobro slaganje teorijski predvidenih kolicina lakih izotopa s opazacki dobivenim kolicinama lakih izotopa. to navodi da je svemir prije 13.7 milijardi godina bio vrlo topao.
po tom modelu najveci dio izotopa vodika, helija, litija jesu stvoreni unutar prvih par stotina sekundi njegovog postojanja...
Ok, polako, a i mislim da od svekolikog i dragoga nam forumskog društva, mnogi ne barataju naučnim izrazima tipa nukleosinteza, što me navodi na nukleus se sintetizira , no proguglah nukleosinteza, proizvodnja svih kem. elemenata u svemiru od jedne ili dviju jednostavnih atomskih jezgara u nuklearnim procesima.
No htjedoh kazati, kako bi mrvicu popularnija objašnjenja bila primjerenija, barem meni priznajem.

Pa npr. pitanja koja se sama od sebe vežu bi bila :
1.Što je bilo prije big banga-svemir u drugom obliku, ništa, vakuum...?
2. Neposredno prije big banga, u trenucima sažimanja sve materije u infintenzimalnu točku, što je postojalo, ili nije ?
3. Da li je svemir pistojao i u kakvom obliku prije, 20,50, 500 milijardi godina ?
4. Jedna od teorija big banga, je da je bilo više big bangova ???

Ono što se poslije big banga odvijalo, se i može logički shvatiti, kao npr. kretanje materija uslijed eksplozije tj. početne inercijalne brzine , sakupljanje materije u planete i sunca, uslijed gravitacije, zarobljeni planeti od strane masivnijih planeta tj. stvaranje mjeseca....
Rorion is offline  
Odgovori s citatom