Pogledaj jedan post
Old 28.09.2017., 13:27   #91
ne treba čitati doslovno ni Kuran ni hadise - to su sve alegorije

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nepoznati,
Nije potrebno mene osobno navoditi. Dovoljno je što si replicirao na moj post. Ovako sugeriraš da su samo meni osobno nejasne neke stvari, "pa ti to meni objašnjavaš", što je smiješno.

Quote:
Ajet o zalasku sunca u muljevit izvor je posmatranje zalaka sunca iz perpektive posmatraca. Hadis o tome je neprihvatljiv iz navedenih razloga koje sam dao u linku.
Zašto bi nebeski Allah pisao iz perspektive i neznanja neukih promatrača od prije 1400 godina? Zašto Allah ne zna bolje od primitivnih ljudi i ne želi ih podučiti?
Očigledno su "posmatrači pljosnate Zemlje oko koje se vrti maleno SUnce" pisali Kuran, a ne Sveznajući i Svemogući Allah s nebesa.
A kasnije su u taj ajet ubacili apologetiku, "da mu se samo pričinilo da Sunce zalazi u to blato". Nije mu se pričinilo, nego se tada stvarno tako i mislilo, jer su bili neuki, pa tako i piše u Kuranu.

Quote:
Drugi hadisi u kojima sunce nakon zalaska odlazi ispod Trona trazeci dozvolu za izlazak ne treba tumaciti doslovno.
Umanjuješ Allahovu svemoć!

To je apologetika da se radi o alegoriji (nije tako kako piše nego nekako drugačije).

Pa sva ta cijela priča o Allahu je alegorija. Allah i njegova anđeoska družina na sedmom nebu i sve te mnogobrojne mudžize čudesa, Sudnji dan, pakao i raj Allahov po Kuranu i hadisima, sve su to alegorije, koje su neki doslovce shvatili. Ne treba se to tumaciti doslovno nego su to teološke priče da ljudi budu bolji ovdje. A vladaru se svidjelo da tako drži ljude u pokornosti, pa je zato financirao pisanje Kurana.

Quote:
Naime nacin govora je takav , vjerski, u kome se istice da je sve podlozno Allahovom emru (naredbi) a mjesto (koje nije fizicki entitet) odakle dolaze naredbe je Arš - Tron.
Kako i rekoh. Sva ta mnogobrojna čudesa po Kuranu, pakao, raj, hurije, rascjepljenje Mjeseca, ljudi spavaju 300 godina, anđeli, krilati konj na kojem je Muhamed poletio u raj, uskrsnuće mrtvaca, i mnogo drugih fantastičnih izjava po Kuranu i hadisima, SVE to je samo način vjerskog govora.

Zašto onda za samo neke stvari kažeš da su način govora a neke druge ne kažeš? Je li zato jer je znanost napredovala, pa neke stvari su loše za ugled Kurana i hadisa, pa te stvari proglašavate načinom govora, a druge, koje je teže dokazat ili opovrgnut, jer se bave "prekogrobnim", ne proglašavate načinom govora nego realnošću.

Quote:
Hadis je dakle vjerski govor, nije znanstveni, da bi se ustanovile neke vjerske istine.
Izvukao si jedan hadis i njega pokušavaš pobiti "simbolikama", jer je svima postao danas smiješan. Nema nikakvih znanstvenih hadisa niti Kuranskih ajeta.

Ali radi se o tome da je golem broj hadisa i Kuranskih ajeta takav, apsurdan i temelji se na nečijoj neukosti iz davnih vremena, baš kao i to zalaženje Sunca u blato, koje je potvrdio Muhamed. A vi se izvlačite da je to "greška", jer da u drugim sličnim hadisima piše da je Sunce došlo do točke svog zaustavljanja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom