Pogledaj jedan post
Old 30.07.2005., 01:13   #2
Ja sam u Hercegovini bila 92' i 93'.
Stvari su se pocele zaostravati kada je HOS raspusten odnosno Kraljevic ubijen. Time je pocela jacati HVO, koja do tad nije imala nekog uticaja. U HOS-u su bili i Bosnjaci i Hrvati i bila je ono parola "slobodna BiH, oslobadjati do Drine". Nakon njegovog ubistva, sve se promijenilo.
U hercegovini su Bosnjake pocele hapsiti, mislim negdje oko marta i to vecinom intelekutalce(mada nisu bili mnogi ni u vojsci), nesto jake Armije i nije bilo, ali su oficire uhapsili isto uskoro.
Situacija je bila sve gora, djecu su maltretirali, nekad i kidnapovali pa vracali nakon 3 dana ili nikako.
S tim da postoji razlika u gradovima. U Ljubuskom nije bilo problema puno, doduse tamo i jeste bilo malo Bosnjaka, u Capljini je bilo vise problema a tamo je bila stacionirana i vecina logora, stocani su najgore i prosli jer su vecinom zaglavili u Dretelju, capljinci su bili u Gabeli vecinom, a mostarci na Heliodromu. 1.jula je pocelo masovno hapsenje po Hercegovini, s tim da se ni prije nije moglo izaci iz BiH, ili veoma tesko, ako platis ili uz puku srecu.
Nakon toga su ostale zena i djeca, koliko cujem bilo je svasta, oni su odvedeni na kraju, a kuce i cak i zgrade popaljene. Nakon 1. jula svasta se desavalo po logorima, da bi CNN, Crveni krst te ostale TV- stanice pocele praviti pritisak sa slikama nalik na konc logore iz ww2. Onda su negdje u septembru poceli pustati logorase po malo...e onda je tek odjeknula bomba, kada su ljudi vidjeli na sta su ti ljudi izgledali. Nekima su bila ubijena dijeca. Stari most je negdje srusen krajem 1993. godine i to je za mene izgledalo kao da smo dotakli dno pakla.


Mislim da nema tacno datuma kad je poceo, ovo se sve dogadjalo polako i sracunato. Tacno se znalo ko ce biti odveden, kada, gdje, koje ce kuce prve biti zapaljene, i sve tako redom. Znam covjeka koji je zapalio moju kucu. Srela sam ga neki dan i nakacila kao kera!
Kaze: nisam ja!(u pocetku)
Ja mu kazem: vidjen si, sve se zna. sta si mislio, zapaliti a da te niko ne vidi.
Kaze on: ma ja samo htio da vidim ribe u bazenu.
Ja njemu: pa kako se zapali kuca bas tada.
On usuti. Glup je on u sustini sam od sebe,debil. Moja mu mama pokazivala matematiku, nikad nista nije zavrsio. Helem, rekao je da se tacno znalo koja ce kuca kada biti zapaljena i da je on samo izvrsavao naredjenja!
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom