Pogledaj jedan post
Old 21.05.2003., 08:38   #21
Wink Čovjek je biološki i kulturalno svejed.

Quote:
kumek kaže:
Ovoga je stvarno vec puno previse.

1. Dijete u razvoju treba veliku kolicinu proteina i vitamina i to mu biljna hrana ne moze nadomjestiti.

2. Pretpostavljam da ukoliko se jedu jaja i pije mlijeko, pa uz samo biljnu prehranu da djetetu ne bi bilo nista ali nisam siguran.
Prvo odgovori kumeku:

1. To naprosto nije istina, a dokaz su milijuni djece koja su tako odrasla. To što mi živimo u mesožderskoj kulturi ne daje nam pravo da stvari generaliziramo i svoju praksu proglašavamo znanstvanom istinom.

2. Ja jesam siguran jer je moja kćerka odrasla, a nikada nije jela meso i gotovo nikad nije bila bolesna i u svemu je bila "napredno" dijete.

A sad o porijeklu čovjekove "dijete" i o suvremenoj prehrani.

Biološki, čovjek (Homo Sapiens) je porijeklom svejed. To konkretno znači da se je u u predcivilizacijsko vrijeme hranio sa oko 7O - 80% hrane biljnog porijekla, a ostalo životinjskog, to su: jaja, kukci, ličinke, školjke, rakovi, ribe, ptice i sisavci, da nabrojim samo najvažnije. Ovo navodim da ne bi prascoljupci odmah zaključili da se je hranio pajcekima.
I danas se tzv. primitivci tako hrane, osim ako žive u ekstremnim (polarnim) uvjetima poput Inuita, Samojeda i još nekih.

Uzgred bih napomenuo da ni čimpanze nisu vegetarijanci, a ne može se ni načelno govoriti o čistom vegetarijanstvu (kod životinja) jer čak i preživači konzumiraju izvjesnu količinu životinjskih mikroorganizama, a i drugih malih životinja.

Sa razvojem moderne prehrambene industrije (a to je prvenstveno idustrijsko stočarsvo i prerada mesa) naglo se povećava potrošnja sve neprirodnije proizvedenog mesa i s time nastaju mnoge moderne bolesti za koje naši preci skoro da nisu ni znali.

Pred par generacija naši su preci jeli meso jednom tjedno i eventualno još nekoliko puta godišnje, fizički su se mnogo više trošili i uglavnom bili zdravi. Druga je bitna razlika ( u odnosu na današnjicu) da je i meso koje su konzumirali bili prirodno uzgojeno pa im ni izdaleka nije moglo naškoditi kao ovo današnje.
Samo na trpezi bogataša ("gospode") često je bilo mesa iz čega je nastala prerasuda da je meso najbolja hrana. Zanimljivo je da su toj predrasudi nasjeli i "stručnjaci" pa su i mene u školi učili da moramo dnevno konzumirati goleme količine životinjskih bjelančevina. Danas se je (u službenoj znanosti) ta norma prepolovila, a neki još uvijek tvrde da znatan dio tih bjelančevina mora biti životinjskog porijekla. No to je notorna glupost kad znamo da postoje milijuni ljudi koji uopće ne konzumiraju namirnice životinjskog porijekla.

Naše tjelesne bjelančevine sintetiziraju se iz esencijalih aminokiselina koje sve možemo (bez problema) dobiti iz biljne hrane. Kada konzumiramo životinjske bjelančevine samo si kompliciramo probavu, jer se te bjelančevine moraju prvo razgraditi do esencijalnih aminokiselina pa se tek onda iz njih sintetiziraju naše bjelančevine.

I da zaključim:
vegetarijanstvo (mislim na sve oblike apstinencije od mesne hrane) je kulturalna pojava stara više tisuća godina. Biološki ustroj čovjeka ga omogućava, ali ne određuje. Stvar je to, kao i sve ostalo, osobnog izbora pojedinca, koji je u našoj sredini silno otežan mesožderskom ideologijom što se zasniva na kvazi-znanstvenim postavkama, tj zabludama.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline