Pogledaj jedan post
Old 02.03.2013., 11:40   #59
Quote:
Ruka.Slave kaže: Pogledaj post
J
Ključ je je da banke, koje drže i kredite građanastvu koje je kupilo stanove, i kredite prema građevinskim firmama koje su iste stanove izgradile, ali ih ne mogu prodati dok građanstavo ne postane platežno sposobno, naprave time out, reduciraju svoje bilance dobiti i profite,a reprogramirjau masu kredita za cca 20 do 50.000 stambenih objekata s obje strane (građevinci i građani), a od tako stvorene mase novaca bi se dio odlio na proizvodni sektor, dakle onaj odakle se doista generira nova vrijednost.
Ne vidim kako bi se "stvorila masa novca" iz puke činjenice da banke ne bi više primale (jednako velike) uplate za rate kredita od građana i građevinara.
Novac bio samo ostao u rukama građana i građevinara umjesto da ide u ruke banaka, no masa novca bi ostala ista.

A bio taj novac u rukama građana/građevinara ili banaka, on bi dalje opet u sljedećem koraku negdje otišao.

Da li bi efekt bio veći ako taj novac potroše građani/građevinari, ili ga ivestiraju banke, ne znam, ali nekako sumnjam da bi prva varijanta bila nešto posebno spasonosnija.
Možda se varam.

U svakom slučaju, nove investicije u građevinu ne bi imale nikakvog posebnog smisla, a pitanje je koliko bi od novaca koji bi ostao građanima išao u našu industriju, a koliko u kupovinu stranih proizvoda.

Nije mi sasvim jasno zašto oni misle da bi, ako bi nešto malo više novaca ostalo u džepovima građana jer su im rate za kredite stanova koje otplaćuju malo manje, taj novac otišao u kupnju novih stanova...

Ako netko teško otplaćuje stan, i rata mu postane malo manja, pa zar će taj odmah pojuriti kupiti novi stan?!

Nešto malo bi na kraju posredno docurilo i do građevine, ali koliko?

I zašto da banke reprogramiraju samo građevinke kredite, zašto ne i sve ostale?

Ne vidim ni puno smisla u tom zaobilaznom putu kroz građevinu da bismo došli do (naše) industrije.

Bilo bi puno bolje pojeftiniti i olakšati kredite direktno za tu industriju.

Imam dojam da se o radi o inicijativi građevinskog lobbyja, radi vlastitih interesa, zakamufliranoj iza Bangoure i nekih navodnih općih interesa.

Zadnje uređivanje The Avenger : 02.03.2013. at 12:04.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom