Pogledaj jedan post
Old 25.06.2017., 00:30   #3
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Kao nefizičar, zanima me odnos kvantnih stanja neke čestice... protona, neutrona, elektrona... sa kvarkovima, gluonima i što god još od čega se te čestice navodno sastoje.

Čuo sam u kontekstu kvantne fizike da su kvantna stanja "TO" i da nema nekih skrivenih varijabli u vezi njih.

Ali ako je neka čestica sastavljena od kvarkova, a oni od gluona, a gluoni od... tko zna čega, meni se onako nestručnjački čini da bi morala biti neka veza kvantnih stanja protona, neutrona itd. sa pod-česticama od kojih se sastoji i njihovom potencijalnom dinamikom, konfiguracijom i bilo kakvim promjenama i utjecajima na tim razinama.

Opet, kao nestručnjak, primjećujem da u onom što sam ikada pročitao o kvantnoj fizici, nikad nisam ništa pročitao o potencijalnim odnosima kvantnih stanja i spomenutih pod-čestica, pa me zanima što fizika kaže o tome?
dok se ne javi školovani kvantni fizičar, ja ću ti reći da kvantna teorija funkcionira na subatomskim česticama (elektronima, protonima, neutronima), pa onda vrlo vjerojatno da fukcionira i na razini kvarkova. Gluoni su veze između kvarkova, a ne ono od čega su kvarkovi sastavljeni.Koliko znam, znanost ne rastavlja kvarkove, barem ne neka ozbiljna. A sad, kakva je veza protona i neutrona sa pod česticama, mi se čini besmisleno pitanje jer u kakvom će odnosu biti nešto sa nečim od čega je to nešto sastavljeno? Ko da pitaš Kako djeluje kuća na cigle od kojih je sastavljena ta kuća?
Jedino ako si mislio na odnos npr jednog neutrona i kvarkova koji čine drugi neutron? Pojasni što si mislio, pa možda netko tko dublje razumije to područje odgovori
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom