Pogledaj jedan post
Old 14.10.2008., 14:42   #2
Quote:
Pray kaže: Pogledaj post
Reći ću ti jednostavno što je za mene duhovnost. Za mene je to osjećaj jedinstva sa svime i svakim, osjećaj da sam dio Boga, a opet imam slobodnu volju. Ta spoznaja u meni rađa ljubav kojom bih htjela zagrliti cijeli svijet.Osjećaj koji rađa veliku zahvalnost i divljenje, ushit.
Manjkava mi je ta definicija duhovnosti. Postoji u "svemu i svačemu" niz pojava poput silovanja, mučenja, klanja, igranja nogometa s odrubljenim dječjim glavama itd. Ne znam zašto bi bilo tko osjećao zahvalnost i udivljenje zbog jedinstva sa svime i svačim.

Quote:
Razliku između kršćanske i židovske duhovnosti ti ne bih znala objasniti.


Quote:
Zapravo smatram da je duhovnost osobni osjecaj i da o njemu može pisati samo pojedinac.
Slažeš li se u tom slučaju da ne može postojati "kršćanska", niti "hrvatska" niti "zagrebačka"?

Quote:
Što se tiče krščanske duhovnosti, vidi se da nisi duhovan na "toj relaciji", jer da si iskusio , ne bi tako pisao.
Kako znaš da nisam?

Quote:
Kršćanska duhovnost nije niti bijeg od realnosti, niti terapija anksoznosti, stresa, a nipošto odricanje, niti ikakav oblik asketizma.To je osjećaj univerzalne ljubavi spram svega, a to sve je Bog, ne u panteističkom smislu, naravno. Ta ljubav nije pasivni spokoj, već aktivni pokretač.
Složio bi se sa posljednjom rečenicom. Ljubav se razvija prema onome što nam nedostaje, što još nemamo. Tako djeluje kao pokretač. Što se tiče opetovanog tumačenja duhovnosti da je to univerzalna ljubav prema svemu, što je Bog, a ne u panteističkom smislu (?), sada mi je još manje jasno - možeš li biti decidirana - što je Bog, a što nije?

Quote:
Sada iz te duhovnosti proizlazi moral kao nužna posljedica iste. Ako u svakoj osobi vidiš ljubav, dio Boga, ne želiš joj nipošto nauditi, stoga joj praštaš ako je potrebno, i koriš je ako smatra da je potrebno, milosrdan si spram nje....i da sada ne pišem cijeli esej.., tako bismo mogli analizirati korak po korak cijeli moral.
Da zaključimo što si napisala - duhovnost je sve - sve je Bog - nije panteizam - iz svega/duhovnosti proizlazi moral - ako u osobi vidiš ljubav (što je dio Boga) - tada praštaš i koriš i milosrdan si
filozof30 is offline  
Odgovori s citatom