Tema: Otpremnina
Pogledaj jedan post
Old 07.05.2011., 23:06   #14
Quote:
geforce kaže: Pogledaj post
ma nisam ja firmu nasljedila,niti preuzela.
ja sam otvorila svoju firmu,i samo posao njegov nastavila,bez ikakvih njegovih dugovanja. nikakav ugovor među nama nije potpisan.
i moja je dobra volja sto sam ja uzela njegove radnike.
da sam bila pametnija,dobro bi pazila i sad mi se ovo ne bi događalo....
Pa ne vidim problem, da nije bilo ovih radnika, uzela bi neke druge da bi mogla nastaviti posao.

Uopće ne ulazeći ni u kakve odnose jer oni ovdje nisu bitni budući je Zakon o radu rekao svoje - radnici imaju pravo na otpremninu ako im se daje poslovno uvjetovani otkaz. Ako je to novi obrt i nema veze s onim prije, odnosno radnicima nisu preneseni ugovori o radu sukladno članku 133. Zakona o radu, na novog poslodavca, tada se ona računa prema stažu ostvarenom u novom obrtu. Otpremnina dospijeva zadnjeg dana radnog odnosa. Znači da, ukoliko radnicima ne isplatiš pripadajuću otpremninu nakon dospijeća, mogli bi te tužiti.

Jedini način jest da im pojasniš situaciju da nemaš novaca, te ako oni pristanu, da se dogovorite o sporazumnom prestanku radnog odnosa, gdje ćete ugovoriti kakav niži iznos otpremnine, no čisto sumnjam da bi tako nešto došlo u obzir jer onda radnici nemaju pravo na naknadu s HZZ-a.

Odlazak u mirovinu je totalno druga kategorija, i nema uopće veze s otpremninom koja se daje za poslovno i osobno uvjetovani otkaz, tj. ona nije zakonsko pravo. Obično se za odlazak u mirovinu ugovori u kolektivnom ugovoru ili ugovoro o radu otpremnina od 8000 kn, koliko je neoporezivo prema Pravilniku o porezu na dohodak, a takvu odredbu može sadržavati i pravilnik o radu poslodavca.
Suey is offline  
Odgovori s citatom