Pogledaj jedan post
Old 02.08.2008., 00:04   #11
Za sve one koje zanima "Knjiga svete magije Abra-melina maga" u izdanju S.L. MacGregora Mathersa može se naći u prodaji u izdanju "Nove Arke", Zagreb, 2000.
Cijena: 100 kn ili par kuna više.

Kupio sam i pročitao dijelom tu knjigu, ali koliko se sjećam, nije ostavila osobit dojam na mene. Ne toliko sadržajno, koliko bibliografski (što opet na koncu utječe na njenu sadržajnu vrijednost). Samo autorstvo i datiranje te knjige je, u najmanju ruku, dvojbeno, što umanjuje značaj samog djela. Postoji niz nekonzistentnosti i krajnje nelogičnih stvari, što me je navelo da ju uopće ne pročitam do kraja (iako to u konačnici namjeravam).

Što se tiče praktičnog izvođenja rituala bilo je spomena (jesam li o tome čitao u samom uvodu te knjige ili negdje drugdje, više se ne sječam) o nekolicini pokušaja praktičara da do kraja i po svim pravilima izvedu taj zahtjevni ritual, koji na kraju ipak ne bi urodio plodom. Dakako, Mathers takve podbačaje opravdava nedovoljnom stručnošću i zalaganju praktičara. Kako bilo, činjenica je da nisam još čuo za nekog tko bi tvrdio da je uspješno izveo čitav obred, što ukazuje na dva moguća zaključka:

1. ili se nedovoljan broj ljudi odlučio provesti ga;
2. ili su svi (ma koliko malobrojni) koji su ga pokušali izvesti završili podbačajem.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom