Pogledaj jedan post
Old 18.04.2011., 21:47   #52
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
I bilo je. Oduševili su me dizalice topline koje koristi temperaturnu razliku u okolišu. Ne treba ti ni vjetar, ni sunce, samo zakopaš puno cijevi ispod vlastitog vrta i imaš neovisnu opskrbu energijom (doduše košta to zadovoljsto cca 100.000 kuna za kuću od nekih 150-200 kvadrata, ali si energetski neovisan).

Da se pohvalim, prema zadnjem obračunu, HEP je dužan meni.
malo pričekaj sa veseljem oko računa tako je meni bilo sa plinarom KAO preplatio sam par rata kad je došao obračun onda je postalo puno jasnije

Što se tiće dizalica toplina nisi baš pogledala podatake koliko dizalica troši struje da bi bila efikasna
Npr imaš temp. tla nekih 16 stupnjeva to je dobro ali dizalica još malo preko kompresora ˝podigne˝ tu temperaturu na nekih 45 stupnjeva da bi zagrijao vodu i krug grijanja
E tu počinje problem za kuću od 200m2 trebaš pumpu od 17KW toplinske snage a ona ima kompresor od 5KW i kad zbrojiš ulaganje da dobiš 5kw iz sunca vjetra i sl cijela priča košta skoro 100000 eura e tek onda bi ti kuća bila potpuno neovisna
Ali ako si zimogrozna kao moja žena ta dizalica topline te neče ugrijati jer tih cca 20 stupnjeva u kući je onak u zimi jako na rubu hladnoga
Mislim boravio sam u nekoliko pasivnih kuća sve je to super ali još je to debelo preskupo i možda smo svi mi malo prekomotni da bi nam bilo ugodno na 18-20stupnjeva
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom