Pogledaj jedan post
Old 29.06.2017., 22:42   #49
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čudi me izostanak reakcije na promjenu objektivnih okolnosti. U današnjim uvjetima, sloboda i sigurnost ne bi trebali biti međusobno isključivi pojmovi. I represija je, kao što kažeš, mnogo suptilnija, rekla bih i virtualna. Ljudi kao da se plaše nekih aveti koje postoje samo u njihovim glavama. Čak i po anonimnim forumima primjećujem da se mnogi vode načelom "ne talasaj". (Naravno, ako izuzmemo sveprisutne 'navijačke skupine' - u nekom čoporu ili klanu poželjno je dizati što veću galamu).
Upravo ovo boldano je pitanje... na temi društvenih podjela sam spomenuo Rubina i njegovu knjigu o 'moralu samoispunjenja' i, prema njemu, činjenici kako je taj moral sve više podržan političkim, kulturnim, ekonomskim ustrojem društva i države.

Meni je to upitno... ne zbog toga što sam kontra svega što taj moral podrazumijeva, već što pretpostavke za njegovu dugoročnu održivost nisu ispunjene.

Quote:
Nekako mi se čini da je individualizam na zalasku, identitet se očituje kroz izbor namještaja, odjeće, preferiranih seksualnih praksi, filmova, nogometnog kluba, političke stranke, itd, itd. Autentičnost je postala raritet.
Na neki način da... mislim da je i Fromm negdje spomenuo kako su ljudi u Srednjem vijeku imali možda i više pravog individualizma nego moderni čovjek.
Ova okupljanja su tzv. 'new tribes'... kako ubiti slobodno vrijeme, počesto.
Potporu svemu tome daje ta veleslavljena administrativna država.

Kao što ti je poznato, nemam ništa protiv 'new tribes'... ali drugog tipa, u kojem su ljudi izgradili stvarnu zajednicu i minimalno ovise o superstrukturi.

Kršćanski anarhizam...

Quote:
Eventualni dolazak nekog budućeg fašizma mogao bi zvučati ovako: Najprije su došli po mene. Rekao sam, što se mora, nije teško.
Nama je u Hrvatskoj takva slika bliža, poznatija... ali, sumnjam da će to tako izgledati, poput recikliranja filma prije 80 godina.
Upravo zato jer svi gledaju na vrata, "soft despotism" će nas posjetiti kroz ventilacijske otvore...
cestar is offline  
Odgovori s citatom