Pogledaj jedan post
Old 14.04.2003., 15:27   #1
Pitanja za muslimane

Taj sam .
Imam nekoliko pitanja o islamu i mozda ce se nekima uciniti trivijalnima ali meni nisu. Zamolio bih one koji misle da zbilja znaju odgovore na moja pitanja da se jave.
Postove koji pocinju "U ime Alaha Milostivog..", prepirke, i price "Moje dijete je pametno" preskacem po pravilu.
Pa da krenemo.

- Drzave koje su imale islam kao religiju u srednjem vijeku bile su naprednije od krscanskih zemalja. Sto je uticalo na recimo arapske zemlje da su danas tako nerazvijene u poredjenju sa zapadnim svijetom? Kako to da u drzavi u kojoj je otvoren prvi univerzitet na svijetu ima vise od 60% nepismenih.
- Kuran osudjuje ismedju ostalog: Korupciju, kockanje, preljub, droge , alkohol, ubojstvo itd. Koliko se tog zbilja pravi muslimani pridrzavaju? I ako se ubojstvo osudjuje kako neke vlade
to tumace voljom islama. Sto je sa Marokancima koji svercaju droge preko Spanjolske ?
- Suunijski i shiijski islam ? Svi znamo da je Ali(ja) bio Muhamedov rodjak i zet i da siiji ga smatraju naslijednikom proroka Muhameda. Koliki je u biti raskol izmedju siita i suunija i da li ima
sanse za njihovim ujedinjenjem? Dalje obe ove grane islama tumace razlicito jednu suru u kojoj je Muhamed bio u Jeruzalemu a drugi kazu da je to bio san. U cemu je razlika i je li to zbilja velika razlika ?
- Serij(at)ska pravila kazu, izmedju ostalog, otprilike:Molitva 5x dnevno + petkom zajednicka, post za vrijeme Ramazana. Hadz
u Meku bar 1x u zivotu. Sto se desava ako jedan musliman to ne uradi? Da li postoji oprostaj grijeha kao u katolicanstvu npr?
- Zasto su se uleme i sufijci sukobili ako su svi radili za dobrobit islama ?
- Vjerske tolerancije. Za to sam. Mogu vidjeti gotovo svakodnevno zene koje nose feredzu. Zasto jedna zena sa zapada koja dodje u recimo Iran dobije shal ili maramu na aerodromu? Jel to znaci da islam nema tolerancije prema drugim religijama ili to tumacenje nema veze s religijom vec vladom (diktatorom) jedne drzave?
- Zena u islamu...U Jordanu muz koji ubije svoju zenu koju nadje u preljubu dobivao dva mjeseca zatvora. Zakon je promjenjen i sada je 3 mjeseca . Jel to u redu? Da li bi ista kazna vrijedila i kad bi bilo obrnuto tj. jel musko vrijedi vise od zenska ?
I sto islam kaze o poligamiji?

Imam jos pitanja koja cu postaviti ako neko odgovori na nekoliko gore postavljenih pitanja.
Unaprijed hvala
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom