Tema: Alomnezije
Pogledaj jedan post
Old 13.09.2015., 05:06   #35
Neka druga vrsta alomnezija bi bila iskrivljenost dojma na događaj koji je sam po sebi tehnički u sjećanju ostao nepromjenjen

kaže

Sjećanje na ranije doživljaje u iskrivljenu smislu. Iskrivljavanje doživljaja normalno se odvija u optimističkom smjeru, tj. neki događaj koji je u času odvijanja izgledao neugodan, težak ili čak opasan, kasnijom preradom gubi tu značajku. Na tu kategoriju promjena upućuju izrazi kao „dobra stara vremena", „divni dani mladosti", koji u stvarnosti i nisu baš morali biti takvi. Osobe koje pate od alomnezije nazivaju se još i laudatores temporis acti. U depresivnih ili paranoidnih bolesnika raniji doživljaji mogu dobiti pesimističku obojenost koju u stvarnosti nisu imali, ili takav karakter doživljenoga koji se prilagođuje sadašnjem stanju paranoidne bolesti.

Razmišljam si baš i ne mogu se sjetiti ni jednog , znam da je paradoks objektivno gledati na prošlost koja je takvom definicijom subjektivna, ali ono lijepe uspomene su mi ostale lijepe , ružne ostale ružne
Općeprihvaćeno je i to tzv svojstvo da idealiziramo prošla vremena, no jeli baš tako , nije ,ne mogu se sjetiti nijedne izgubljene nelagodne značajke na recmo ratnu 1991 kako iz mog tako iz priča biločijih proživljenih iskustava

Depresivna i paranoidna stanja su mi strana pa nemam kaj reć sa drugi dio definicije
babunovich is offline