Pogledaj jedan post
Old 18.08.2017., 12:52   #80
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Stoji osim ovog boldanog. Ne postoji prevelika briga o djeci, postoji nebriga o djeci koja uključuje i neprestano davanje bez mjere i kriterija. Nije to briga nego nebriga, kada čokoladom kupuješ mir u obitelji to nije velika briga, to je onaj lakši način..
U biti se slažem s tobom, u smislu da je tzv. maženje djece tj. preuzimanje na sebe odgovornosti za koju su djeca u potpunosti sposobna preuzeti sama - kad bi im se pokazalo kako - isto vrsta zlostavljanja odnosno zanemarivanja.

Al to zapravo ovisi o tome kako definiramo "nebrigu". Ja sam se nekako odlučila - ne tvrdim da je to ispravno - da nebrigom nazivam ponašanje koje nastaje uslijed uskraćivanja energije ili angažmana. Znači, ne želim, ne da mi se, nemam energije, nemam volje, nemam snage ... baviti se tobom, pa evo ti čokolada, pusti me na miru. Bavljenje djetetom, ulaganje energije, ali na pogrešan način, misleći pritom da je taj način ispravan (znači, u iskrenoj najboljoj namjeri) mi nije "nebriga". U ovom slučaju mi se čini da se autorica bavila djecom, ulagala u njih, ali je pogrešno (po meni pogrešno, ne znači da sam ja u pravu) mislila da je dužnost majke i supruge da "hendla" sve potrebe, pa tako i osjećaje muškaraca. Vrlo je moguće da ona nije znala - a ne da nije htjela - odgojiti stabilne i emocionalno zrele osobe.

Ima, naravno, roditelja koji to rade namjerno, koji namjerno i aktivno potiču ovisnost i nesposobnost svoje djece iz raznih sebičnih razloga, kao i onih koje zbilja nije briga i samo im je stalo da ih se pusti na miru. To onda nazivam zlostavljanjem odnosno zanemarivanjem. Ali ne čini mi se da je autorica u tim grupama. Ona mi izgleda da je zbilja radila ono što je mislila da je dobro i da se trudila oko svoje djece, vjerujući da radi ispravno.

Jasno, to su samo moji stavovi, nikako ne tvrdim da sam ja tu više u pravu nego netko drugi tko to definira i shvaća drugačije.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom