Pogledaj jedan post
Old 18.01.2014., 00:19   #76
Preljub je tema koja mi je postala interesantna unazad kojih godinu, dvije, kada sam uvidio koliko je to zapravo raširena pojava. Odnosno, da ne pretjerujem možda baš toliko, pojava puno raširenija nego što sam mislio kad sam bio mlađi (imam 30 godina).

Unazad 2,3 godine čuo sam stvarno puno priča iz uže i šire okoline. Kad ste mlađi, valjd vam o tome ne govore smatrajući da ne biste shvatili. Pa to je na neki način i točno jer je preljub malo kompleksnija stvar nego što se možda čini. Više je razloga zašto se ljudi u nj upuštaju, kao i uostalom u bilo koju drugu "ilegalnu" aktivnost. Naravno, među akterima tih priča ima onih od kojih bi to, hm recimo to tako, očekivali, bećari, lole, bekrije, galebovi, noćne ptice, kreteni i ostale kategorije, ali boga mi ima i ljudi za koje to zaista nikad ne bih pomislio. Meni su zapravo interesantni ovi drugi.

U braku nisam, nemam curu i iskustva s vezama su mi također minimalna, no moram priznati da je ova spoznaja bacila neko novo svjetlo na moje poimanje braka i vjernosti. Ne, ja nipošto ne racionaliziram u smislu da je to razlog zbog kojeg nisam u vezi ili braku niti osuđujem nekoga tko je počinio preljub. Tema je rekoh složena i da biste razumjeli zašto se netko upustio u to, trebali biste znati mnogo toga o toj osobi, njegovoj obitelji, psihološkom profilu, problemima, planovima i sl. Otprilike onako kako nam to opisuju realistički pisci u svojim romanima. Kad već to spominjem, vrlo je zanimljiva činjenica da je preljub jedna od nedvojbeno popularnijih književnih tema i motiva.

Ne bih sad ulazio u neku psihoanalizu, niti sam za to kompetentan, pa pokušato dokučiti koji su razlozi preljuba. Koga zanima, neka gugla, ne sumnjam da o tome ima brdo podataka, istraživanja i osobnih priča. Jedino što znam je da trebamo izbjeći olake osude tih ljudi i prepuštanje kojekakvim paušalnim objašnjenjima i generalizacijama. Svaki od tih ljudi, svaka od tih obitelji je priča za sebe. Znam uostalom mnoge ljude koji imaju ljubavni/ce/ke, a sasvim su na mjestu, baš onako dobri ljudi.

Isto tako, a to se valjd podrazumijeva, treba shvatiti i bijes i osjećaj poniženja u osobe koja je prevarena. Ni njima međutim ne treba propovijedati da trebaju učiniti ovo ili ono. Svi smo mi različiti i različito ćemo se postaviti prema istoj stvari. To su neke intimne drame u kojima bismo trebali sudjelovati jedino ako tim osobama možemo pomoći. Sve van toga nas se ne tiče.
džoni-šetač is offline  
Odgovori s citatom