Pogledaj jedan post
Old 29.03.2007., 13:42   #89
Već smo rekapitulirali da se sve svodi na tržište, dakle na ponudu i portažnju. A to zapravo ima podlogu u psihologiji ljudi.
Oni koji se bave ulaganjima/dionicama i malo se educirali, znaju što to znači. Znam da se nemože direktno uspoređivati burze i tržište nekretnina, ali u biti se oboje svode na iste principe. Jedino što se na burzama ciklusi puno brže odvijaju.
Jedno od pravila je da kada svi, pa čak i oni potpuno neupućeni, navale kupovati neke određene dionice, vrijeme je za prodaju. To se npr dešavalo krajem 90-tih za vrijeme Internet balona, kada je i "ordinary Joe" dizao kredit u banci da bi kupio dionice tehnoloških firmi.
Znamo što se desilo.
Koliko smo puta vidjeli na ovom forumu u stilu "imam 20 god, primam 2500 kuna mjesečno, kupujem si stan, gdje je najlakše dobiti kredit od 130% vrijednosti stana, tako da imam i za namještaj. Pomozite, uopće se ne kužim u to". Kod nas je postao hit kupovati stan, ako imaš 25 godina i još nisi kupio stan onda si stvarno luzer.
Ovdje se isto može čuti, ljudi bi trebali znati što rade kada preuzimaju obavezu plaćanja 3/4 plaće na 30 god. Je, to lijepo zvuči, ali je vrlo, vrlo daleko od stavarnosti.
Kao prvo, u školi se uopće ne dobiva ekonomsko/financijsko obrazovanje. Klinci nemaju pojma što je novac.
Drugo, ne samo klinci/mladi, nego niti većina odraslih nema pojma o tome, jer nisu imali to prilike naučiti. Zapravo se još uvijek vuku repovi od bivšeg sistema, kada to i nije bilo tako bitno.
S vremenom će se to morati savladati, nažalost puno će to mrati naučiti na svojim greškama.
Daklem, sada kada svi hoće ili razmišljaju o kupovini stana, vrijeme je za prodaju (ako imaš što). S vremenom će punio njih i to prepoznati pa će
htjeti prodati. Znam, neki će reći da ljudi neće prodavati jer žive u tim stanovima, ali ako se ne varam, nedavno na nekakvom sajmu građevinarstva je bilo diskusija na kojima je iznesena zanimljiva činjenica da je barem 50% kupovina stanova u Zagrebu špekulatiovno, dakle ne za vlastito stanovanje nego za zaradu, iznajmljivanje,..... Kada takvi skuže da bi cijene mogle padati, naravno da će pokušati unovčiti već ostvarenu zaradu.

To je tržišni ciklus, koji se ponavlja. Samo je pitanje vremena, odnosno koliko traju te faze. Za tržište nekretninama se može reći da je prilično tromo i da faze traju godinama.

.
Corto is offline