Pogledaj jedan post
Old 09.10.2008., 13:23   #54
Quote:
KNJIGOLJUBAC kaže: Pogledaj post
Molim objašnjenje pojma Tubitak u Heideggera. Čitao sam Bitak i vrijeme.
U Bitak i vrijeme pojam ''tubitak'' naprosto znači ''čovjek''.

Zašto onda H. ne kaže jasno ''čovjek'' nego izmišlja neki čudni pojam?

Pod ''čovjek'' se uvijek već podrazumijeva neka naslijeđena pretpostavka o tome što to čovjek jest. Bilo da je to ''nesavršeno stvorenje savršenoga Boga'', ''evolucijski postala najsnalažljivija životinja'', ''razumno živo biće'', ''životinja koja govori'', ''društveno biće'', ''subjekt'', ''sopstvo'', ''volja za moć'', ''spoj duha i tijela'', ''um i ništa drugo'', itd.

H. želi izbjeći bilo koju od tih naslijeđenih odredbi čovjeka, želi čist teritorij za fenomenološko promatranje. Zato izbjegava reći ''čovjek'', nego kaže Dasein.

Da-sein doslovno znači ''biti tu'', a u njemačkom (prije H.-a) riječ Dasein znači otprilike ''postojanje'' ili ''opstanak''. Heidegger taj termin koristi isključivo u smislu ''postojanje čovjeka''.

Njemački se ''biti'' se kaže sein, a glagolska imenica je das Sein. Kako je uvriježeni prijevod toga das Sein hrvatsko ''bitak'', tako je Da-sein prevedeno kao ''tu-bitak''.

Heidegger dakle želi izbjeći bilo koju naslijeđenu odredbu čovjeka, i polazi od samog fenomena kako se nadaje: ''tu-bitak je ono biće koje sam ja sam''.

Ipak, to ''biće koje sam ja sam'' za H. nije isto što i ''subjekt'' - jednostavno zato što bića koja susreće ''tubitak'' nisu puki ''objekti''.

Usporedi i Biti tu.


Quote:
Rado bih shvatio Heideggerovu veličinu u povijesti filozofije pa molim naslov(e) knjige(a) koje dobro objašnjavaju Heideggerovu misao. Hvala!
Ja bih preporučio W. Schulz, Bog novovjekovne metafizike i Reiner Thurnher, Hermeneutička fenomenologija kao angažman.

Zadnje uređivanje nitko drugi : 09.10.2008. at 14:45.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom