Pogledaj jedan post
Old 21.08.2006., 23:57   #59
Quote:
Alter kaže:
Pa buduci je tip izjavio da na nacin na pocetku opisan ne nastaje koloidno srebro (sta je neistina jer srebro nastalo na taj nacin pokazuje jasan Tyndallov efekt, mada u vecini nastaje ionsko srebro, oko 80%) i buduci je rekao da tako dolazi iskljucivo do elektrolize vode (sto je neistina koja se da ispititati i u kucnoj radinosti na sto nacina. recimo pojava bijelog taloga srebrnog klorida nakon dodatka natrijevog klorida iliti soli) nije ta tvrdnja uopce bez osnova.
Tip i dalje tvrdi da tako ne nastaje nikakvo koloidno srebro a kaj se ionskog tiče gotovo isto tako. Ja doduše ne znam gdje si učio kemiju ali pogledaj elektrokemijski niz pa uz pravilo da viši oksidira nižeg i sam lako možeš doznati kaj se na elektrodama oksidira prvo pod utjecajem struje. Doduše možeš koristiti struju nedovoljne voltaže ali onda se jednostavno ništ ne dešava osim vjerojatno vrlo blagog otapanja žice. Uostalom, u pokaznoj vježbi elektrolize vode koriste se srebrne ili platinske elektrode. Vjerojatno zato jer se srebro i platina otapaju kako ti tvrdiš.
Talog s kloridnim ionima će se vjerojatno stvoriti jer je srebrov klorid jako netopiv pa će i vrlo male količine srebrovog iona regirati sa solju pogotovo ako si je puno stavio. Produkt tropljivost je 10exp(-16) tj ako imaš recimo 0.1 M soli može biti svega 10exp(-15) mola slobodnih iona srebra ostalo se taloži. Uistinu krasna metoda dobivanja iona srebra iz žice. Ako već hočeš dobiti ione iz žice ima lakših nego taj sa strujom koji je uz to neefikasan. No, sve u svemu lijepo da smo razjasnili da koloidi ne nastaju a od čega je tebi (ili tome koji je mjerio) otopina bila zamućena pa se vidio tindalov efekt je drugi par rukava. Obično ekipa koja se bavi takvim ezoteričnim metodama ima problema s pokusima kao čistoćom sustava, definiranosti sustava etc pa tko zna kaj je taj u svojoj vodi sve imao.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline