Pogledaj jedan post
Old 06.08.2008., 18:21   #14
Quote:
Prijatno kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno : zato što je u BiH prelazak domaćeg stanovništva na Islam,za razliku od mnogih drugih zemalja pod osmanskom vlašću,bio masovan.Dakle,muslimani u BiH (ali i u Albaniji) su bili autohtoni stanovnici te nisu imali kud nego ostati u svojoj zemlji.
Bilo je još autohtonih muslimana u nekim područjima Hrvatske i Srbije u kojima ih danas nema ili im je broj neznatan,ali su protjerani nakon pada tih krajeva.
Ne bih rekao da je uzrok ostanka muslimana u BIH masovnost ili autohtonost. Radi se prvenstveno o "mekoći" prelaska iz Osmanskog u Austro-Ugarsko Carstvo.

Kao što sam napisao, i u Slavoniji je muslimana bilo cca 50%, ali je ona oslobođena u takvo vrijeme i na takav način, da su praktički svi do jednog otišli.

I u takvim, povoljnim, uvjetima je dobar dio bosanskih muslimana pri povlačenju Turske otišao iz BIH, pa njihovih potomaka ima i u današnjoj Turskoj, a Aleksa Šantić se osjetio ponukanim da ih pjesmom "Ostajte ovdje" poziva da ostanu.
Quote:
Prijatno kaže: Pogledaj post
Jedan hrvatski povjesničar u svojoj knjizi kaže otprilike ovako :
"...postavlja se pitanje gdje su nestali patareni odnosno pripadnici crkve bosanske?Ako pogledamo današnji brojčani odnos pravoslavnog,muslimanskog i katoličkog stanovništva,vidjećemo da je on manje-više jednak odnosu kakav je vladao između pripadnika pravoslavne,katoličke i bosanske crkve..."
Dakle,on smatra da je najveći dio Bošnjaka proizišao iz Bogumila.
Ja mislim da je znatan broj Bogumila prešao i na katolicizam,naročito neposredno pred pad Bosne što potvrđuju tvoji podaci :
Ja bih se zapitao: A gdje su bugarski bogumili, francuski albigenzi i pripadnici velikog broja drugih dualističkih i drugih kršćanskih hereza iz europskog srednjeg vijeka???

Što se tiče "Bogumila koji su prešli na katolicizam", treba najprije reći da su svi bosanski krstjani prešli na bogumilstvo iz pravovjernog kršćanstva - najčešće katolicizma.

Nauk bosanskih krstjana nije isisan iz malog prsta nego je samo modifikacija kršćanstva. Tako da se ne radi o "prelasku" nego o povratku.
Lucky Jim is offline