Pogledaj jedan post
Old 31.03.2005., 15:17   #7
hm...našla si pravu osobu što se zemlje tiče.
iako nisam stručnjak,ali...
ja skoro pa sa ni jednom do sada nisam zadovoljna, a usput i iz Osijeka sam :-)

ovako, nikako ne kupuj ono što se prodaje po trgovačkim centrima (ima iznimaka, dakako), pogotovo ako je jako jeftino jer kvalitetna zemlja ne može biti jeftina.
ja sam u emezetti pronašla mješavinu crnog i bijelog treseta i to sam pomiješala sa humusnom zemljom (kupljena u Kauflandu za smiješno male novce,ali takva je i kvaliteta). Kad bih još našla negdje u Osijeku i perlit,pomiješala bih to troje i divota :-)

no, ne mogu ti reći da to napraviš jer je ta mješavina kod mene još u probnoj fazi :-)

rješenje bi bili supstrati koji se prodaju,između ostalog i u Baumaxu. imaš supstrata za necvjetajuće biljke, za palme, za sukulente... no, baumax je što se supstrata tiče skup,jako skup.

Ja sam kupila TerraBrill ili tako nešto u Josipovcu u poljop. trgovini Pšeno. Zemlja mi se čini ok,iako nije mi baš ni ta nešto,ali svakako je bolja od većine koju sam do sada vidjela.
probaj navratiti u koju poljoprivrednu ljekarnu i pitati za mišljenje.
naravno, pod pretpostavkom da tamo radi netko tko se kuži u to.
ponavljam, ja glasam za zemlju koja u sebi ima treseta :-)
no,isto tako, kako je moja draga prijateljica rekla,većina ljudi uopće o zemlji ne razmišlja,kupe prvu na koju nalete,posade biljku i biljka raste... :-)
u svakom slučaju zemlja mora biti propusna. ne smije zadržavati vodu duže nego je potrebno a isto tako mora dovoljno upijati.
osim zemlje, JAKO je važno da lonac/tegla/posuda u kojoj je biljka ima dovoljno velike otvore na dnu.
većina posuda se prodaje sa jako malim rupama,pa ja obično nakon svake kupnje lonaca, sama proširujem rupe pri čemu mi cijela kuhinja smrdi na otopljenu plastiku :-)
isto je bitno, da na dnu budu ili krhotine cigle ili nešto slično radi drenaže,iako nije to tako baš bitno

sorry svima na dugačkom postu,zanijela sam se :-)
Zrinko zemlju nisam probala,ali imaš je u konzumu u Nami, u cvjećarnici
mayhr is offline  
Odgovori s citatom