Tema: Epiduralna
Pogledaj jedan post
Old 11.06.2003., 05:25   #16
Ja sam bila u trudovima(bolnim) od 4 ujutro do 4.30 po podne.Tamo (CO,USA) se moras otvorit 6-8 cm da ti je daju,jer ako si 3-5,onda do poradaja moze proci i anestezija.u 3.30 sam se konacno umorila od bolova i rekla da hocu epiduralnu.otprilike od 3.45 do 4.15 su pokusavali ubosti pravo mjesto(u bolovima se nije lako odrzati apsolutno nepomicno).15 minuta kasnije sin je nasao put vani,a moje noge su jos satima bile happy-ko u oblacima.Medutim,2 mjeseca kasnije,jednog jutra sam se probudila i nisam se mogla ispraviti.To je trajalo oko dva dana.Saznala sam da je moguce da je to posljedica epiduralne.Uz lijekove i vjezbe simptomi su polako nestali.Ali ja to sebi vise niposto ne bih priredila.Prirodno je najbolje(naravno ako nema medicinskih problema).Danas mogu reci da se bolova sjecam vise kroz smijeh nego kao neceg neprijatnog.Moja logika je:toliko puta u zivotu sam trpjela bolove ni za sta.Taj jedan put sam ih trpjela za najljepsi poklon i razlog.Mislim da je radanje djeteta iz potrebe da se da ljubav i dobar zivot novom bicu plemenita,i da je bol prirodni dio bogacenja zivotnog iskustva,ali i veze majka-dijete.Mada nista ne treba uzimati bezrezervno u zivotu.
Jedan savjet(sto inace ne volim raditi-svaki je slucaj individualan.a i ja nemam med. obrazovanje):Ne daj da te rezu pri porodu(zaboravila sam naziv te procedure) ili se dobro obavijesti o tome u trudnoci.To malo koze rijetko pomaze ili zasmeta bebi,i u stari samo olaksava ljekaru sivenje u jednoj ravni.Zene koje su rezane ce vise vjerovatno popucati po tom bivsem savu pri drugom porodaju dok one koje prirodno popucaju rijetko pucaju ponovo,a rez moze i oslabiti vaginalne i/ili analni misic kasnije u zivotu.(Nemam za to dokaza,ali moj tadasnji ginekolog je tako rekao,a i novi se slaze.Zvuci ispravno,i,uostalom jedina posljedica bi bila da prirodno popucas.)Ja sam sitne grade,164cm,a beba je bila normalne velicine 3100g i rodena sa 8 mjeseci,popucala sam malo,i imala svega dva konca,dok se vecina mojih prijateljica i poznanica u Bosni patila s ranom i koncima,jer je to tamo uobicajena procedura.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom