Pogledaj jedan post
Old 23.03.2017., 10:24   #26
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Sto ti kao strucnjak mislis o preduvjetima za sluzenje tim aplikacijama?
Preduvjeti u kojem smislu? Hardver? To moze biti problematicno u nekim segmentima jer nemaju bas svi doma tablete, a pogotovo ne dobre i stabilne koji se ne ruse. Ali puno njih ima smart telefone, ako su dovoljno veliki ekrani i na to se svasta da instalirati. U buducnosti ce nam stici, sasvim sam sigurna, i televizije na koje ce se moci instalirati aplikacije kao sto se sada moze na telefonima. Za ovako neku kucnu upotrebu racunala zaista postaju visak (recimo - mi doma imamo jedno cetiri racunala, mali je mozda dva put u zivotu sjeo za njih; ni ga previse zanima nit mu ja to guram pod nos; sve sto mu treba (edukativno) ima i na iPadu).

Skole naravno kaskaju kao i uvijek. Oprema im je losa, za nesto bolje se nema novaca i tu zbilja ne vidim ikakve nade da ce biti bolje. Ali zato treba gledati van skolskih okvira - recimo nase gradske knjiznice imaju 3D printer. I tko god hoce moze doci na radionicu koja je, cini mi se, besplatna! Samo treba dobre volje malo.

Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
STEM cesto ljudi vide kao odvojen na komponente (naziv), a zapravo je rijec o interdisciplinarnom holistickom pristupu.
Ovo je skroz tocno. To je tu negdje ono sto sam pricala na pocetku da ce u buducnosti sva zanimanja, od pekara do fizicara biti prozeta svim i svacim iz tih podrucja. I nece se moci izbjeci (ne samo puko koristenje tehnologije, vec razmisljanje u tom smjeru). Evo recimo u Rijeci se zadnjih par godina fantasticna stvar desava - spojili su se doktori s tehnicarima i bolesnicima pomocu 3d printera razvijaju nove dijelove tijela i rade vrlo uspjesne operacije interdisciplinarno. Gdje se moglo prije 20 godina zamislit da ce ti jedan strojar ili fizicar biti u op. sali i asistirati kirurzima. Doktor je imao znanje i skalpel i tu je bio, prakticki, kraj price (malo karikiram). Danas taj doktor mora jako dobro poznavati podrucje od kolege sa 3d printerom kako bi se uopce mogao dosjetiti kako bi se stvar mogla rijesiti i da moze dati dovoljno precizne upute sto i kako. Meni je to apsolutno genijalno. I ta premrezenost svega i svacega, e toga ce u buducnosti biti sve vise.

U skolu se gura robotika. Kao valjda neki najlaksi pristup za zainteresirat klince. Meni to ne pije vodu (jer su meni roboti uuuuzaaaasno dosadni i bljak, pogotovo ovi suhoparni kao sto je mikrobit; ne bi me to zainteresiralo nikad). Dok recimo ovaj program sa digitalnim ninjama i ono sto Milun i Kralj guraju nema toliko doticaja s robotikom, vec je interdisciplinarno i pokriva sve segmete. Sto se meni puno, puno vise svidja, ima mi puno vise smisla, izgleda mi korisnije. Zato sam se nadala da ima netko mozda tko vec je na tome (jer jedno je na papiru, a drugo je kako to izgleda u realnosti).
Lei is offline  
Odgovori s citatom