Pogledaj jedan post
Old 24.11.2003., 23:08   #5
Nikad mi nije bilo jasno u čemu je smisao takvog posta, ako neprestano mogu jesti i piti (kad god sam gladan i žedan). Kod muslimana, ne jede se od prije svitanja do po zalasku sunca. Izmedju toga, čovjek se podvrgava odredjenom testu, disciplini, i uči se samokontroli.

Kad čovjek ogladni u njemu zna isplivati ono animalno, pa postaje npr. agresivan... i tada se treba izboriti - sa sobom.

Drugi smisao ovakvog posta je taj da čovjek shvati kakve blagodati uživa (lijepa, raznovrsna, ukusna hrana) i bude zahvalan na njima.

Treći smisao jeste u tome da se shvate oni koji nemaju jesti koliko žele. Mnogo ljudi u svijetu umire bukvalno od gladi, i ovakvim postom, čovjek se podstiče da shvati najugroženije.

Neki će možda prigovoriti islamskom postu da se "ujutru nakrkaš do mile volje... pa ti je onda lako izdržati do sumraka" Ovaj sam prigovor često slušao od nekih pravoslavnih vjernika. Ali istinski islamski post isključuje pretjerivanje i prekomjernost u jelu i piću, tako da se ujutru treba jesti normalan obrok (kao što ga jedemo svakoga dana i kada nije Ramazan)!

Inače, ovakav post nije toliko lak! Ponekad, kad ogladnim, ili ožednim, tokom blagoslovljenog Ramazana, baš se sjetim... da sam kršćanin, sad bih popio vode, i jeo bih, uslovno rečeno, bilo šta (od onoga što se može po tim pravilima) samo da napunim stomak...
Shady is offline  
Odgovori s citatom