Pogledaj jedan post
Old 06.04.2007., 11:37   #12
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
.....nadalje , sta se sve racuna u kvadrate stana.jel istina da se racunaju balkoni(bas bakloni kao terase dakle , neogradeno,nezasticeno) te šupe i parkirna mjesta?
Hrvoje,

možda ti ja mogu dati neke informacije koje ti mogu pomoći.
Prije dvije godine sam kod prijatelja geodeta (koji je SUDSKI VJEŠTAK) provjeravala kako se računa kvadratura stanova i zemljišta kako bih mogla procijeniti tržišnu vrijednost nekretnine.

Budući je ugledni vještak u gradu u kojem živim, njemu se povjerava i mjerenje stanova koje sud prihvaća (iako bi to u praksi trebao raditi građevinar). Dakle, prema njemu koriste se određeni koeficijenti za potkrovlje, balkone i loggie a računica je sljedeća (uz napomenu da su informacije od prije dvije godine):

loggia - koeficijent 0,75
natkriveni balkon - koeficijent 0,50
balkon - koeficijent 0,25

potkrovlje - koeficijent 0,20 prema JUSU (jugoslavenski standardi) za potkrovlje ispod 2 metra, a po novome (prema njegovim navodima - a na moj upit) je valjda koeficijent 1 za potkrovlja iznad 1,50 (za potkrovlja ispod 1,50 nema nikakvog koeficijenta).

ostale prostorije - koeficijent 1

podrumi (suterani) - koeficijent 1 (ali je cijena takvih prostorija za 1/2 manja od stana).

Koeficijente naravno množiš s kvadratima i dobiješ rekapitulaciju površina.

Ove informacije možeš provjeriti pregledom norme na osnovu koje se obavlja građevinsko vještačenje: HRN U.C2.100 (kada sam to pokušala ukucati u pretraživač nisam uspjela pronaći cijeli dokument ali su neki njegovi dijelovi preuzeti u drugim dokumentima). Dakle, možeš provjeriti standarde (Državnog zavoda za standrardizaciju i normiteljstvo) ili da možda informativno nazoveš nekog građevinara.

Što se zemljišta tiče (a i stanova), procjenjuje se atraktivnost lokacije, dostupnost ceste, škole, bolnice itd.


Navest ću i dva linka koja te mogu interesirati :

slučaj iz prakse:

bilten "Standardna kalkulacija radova u visokogradnji".

Zadnje uređivanje kotulica : 06.04.2007. at 12:07.
kotulica is offline  
Odgovori s citatom