Tema: Adventizam
Pogledaj jedan post
Old 17.08.2010., 13:45   #895
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
To da ste kult nije uvreda već istina budući da slijedite učenje jedne žene...
A to ti adventiste smatraš kultom? Nije tačno da se adventizam smatra kultom, bar ne generalno. I nije tačno da se slede učenja jedne žene, kako god ti to pokušavao da predstaviš. Ja sam pretresao osnovna adventistička učenja, i imam drugačije mišljenje od tebe.
Quote:
sve ovo što si napisala sam sto puta čuo od adventista, sve same parole iz nekoliko sektaških knjiga. Naravno da ti neću na sve odgovarati, ako baš hoćeš pobit ću ti kopletno vaše vjerovanje, ali piše na pp da ne zamaramo ljude.
Ja sam radije za javno pobijanje nekih adventističkih verovanja. Tvoj nivo i dubinu sam upoznao, pa ako uobražavaš da možeš pobiti osnovna adventistička verovanja - ja bih bio zadivljen, a ujedno i zahvalan. Mada, ako baš insistiraš, može i na pp, da ne zamaramo ljude ovde.
Quote:
Recimo u Bibliji kad već spominješ dušu ja sam nakon razgovora sa jednim adventistom našao 53 tri citata koji govore o tome da je duša besmrtna, a nisam je cijelu prošao. Isto tako jasno je da subotu nežidovi ne moraju držati, već ti je odgovoreno: https://www.forum.hr/showthread.php?t=323582&page=21
To da je "duša besmrtna" je tačno, slažem se.

Quote:
Možda ova stranica bude za tebe "Otkrivenje", a možda bude gora od "nedeljnog zakona", uživaj:

http://true.faithweb.com/
Ako su tebi ovo osnovni izvori za razbijanje adventističkog učenja - onda mislim da si ga ugasio i da si u većoj zabludi no svi adventisti zajedno. Usput, taj sajt je inovativan jedino po dizajnu, sadržaj je preveden sa ostalih anti-adventističkih sajtova. Ako imaš nešto novo, super bi bilo. Ovako...

Video sam ranije da si naveo neke prilično plitke "dokaze" kontra nekih adventističkih učenja. Npr., tebi je Bacchiocchi (laka mu crna zemlja) neprikosnoveni autoritet po pitanju toga o kakvim subotama je reč u Kološanima poslanici?

Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Nij istina. U Božjoj Tori sve su zapovjedi bile i moralne i ceremonijalne i civilne, podjela zapovjedi je adventistička laž, vratit ću se na to, ali razmotrimo šta o subotama iz poslanice Kološanima kaže teološki naškolovaniji adventist, Dr.Samuele Bacchiocchi (nedvano je umro) u svojoj knjizi "Od subote do nedjelje" 1998. "Znaci vremena":

"The Seventh-day Adventist Bible Commentary tumači "subote" kao oznaku godišnjih obrednih, a ne tjednih subota (Levitski zakonik 23,6-8,15,16,21,24,25,27,28,37,38). Činjenica je da se i za subotu i za Dan pomirenja u hebrejskom koristi sintagma shabbath shabbathon, što znači "subota" (Izlazak 31,15: Levitski zakonik 23,3,32; 16,31). Ali u Septuaginti ovaj je izraz je preveden grčkom sintagmom koja ima drugi smisao od jednostavnog izraza u Kološanima 2,16. Stoga se ovaj potonji izraz jezično ne može protumačiti kao da se misli na Dan pomirenja ili neku drugu obrednu subotu budući da se oni nikad ne imenuju tim izrazom." (poglavlje "Pavao i subota", str. 313)

Dakle, Bacchiocchi priznaje da se u Poslanici Kološanima radi o tjednim subotama!

Ako ne vjeruješ meni, vjeruješ valjda svom teologu.
To verovatno si prepisao sa onog sajta ili? Smešno. Kakav je za tebe lik koji navodi adventističkog autora koji je protestantima i katolicima pokazao razvoj i postepeni prelaz sa subote na nedelju u ranohrišćanskoj istoriiji (u toj meri da su protestanti 5-6 godina nakon toga "uzvratili udarac" jednom drugom knjigom) - kao krunski dokaz da u Kološanima nije reč o prazničnim nego sedmičnim subotama? To treba da bude neki poseban dokaz...čega? Različitog stava među teolozima po ovom pitanju? O, pa super što je tako. Npr., William Edwin Richardson smatra da je poštovanje Subote bez Hrista, kao što je to bio slučaj u Kolosi, "prazna Subota." Slažem se sa donekle sa njim. Ralf P. Martin tvrdi da su kompleksni i zagonetni termini u Kol 2:16 na takav način izneti od strane apostola Pavla da prosto nije moguće utvrditi detaljnije značenje ovog odlomka. Savremenom tumaču Biblije, prema tome, nije dostupno potpuno značenje ovog teksta. Moguće je da je u pravu. Pošto se ne može znati, nastavlja Martin, šta apostol Pavle tačno želi da iskaže kroz ove rečenice upućene vernicima u Kolosi, ovaj odlomak ne može imati nikakav presudni uticaj u formiranju bilo kakvog doktrinarnog stava o Suboti. Egzegetski gledano, tekst iz Kološanima 2 je jedan od najtežih odlomaka za tumačenje u čitavom Novom zavetu, tako da ja ne bih bio sklon tako kategoričnim tumačenjima kako ti to predstavljaš. Evo primer.

Na osnovu detaljne lingvističke i intertekstualne analize svih biblijskih odlomaka gde se reč sabbaton i «trijada» ("praznici, mladine, subote") javljaju, može se zaključiti da se poslednja reč šesnaestog stiha - sabbaton (Kol 2:16) - odnosi na ceremonijalne, a ne na sedmične subote. Prema tome, ovaj tekst se ne može koristiti kao osnov za tvrdnju da je apostol Pavle osudio svetkovanje sedmične subote iz Dekaloga.

To da se subote iz Kološanima mogu odnositi na sedmične ili godišnje, nisu "adventističke izmišljotine." Vidi, npr., članak o suboti u Illustrated Dictionary & Concordance of the Bible. Ne treba krenuti od teoloških pretpostavki, kakve god da teološke pretpostavke imaš, u zaključivanju oko toga šta je posredi u Kološanima poslanici 2, već treba sagledati intertekstualne, kontekstualne, istorijske, lingvističke, sintaksne i gramatičke argumente koji bi mogli podupreti neki stav. Tek kada to obaviš, možeš da imaš neke malo bolje zaključke, makar i da nisu toliko ispravni - bar su tvoji, jer si nešto istraživao. A šta si ti istraživao? Praktično ništa.

Sad baš me zanima kako ćeš to "javno" pobiti adventistička verovanja? I čime? Copy/paste textovima sa interneta? Baš si me uplašio. Ja ne moram ništa posebno da dokazujem i branim koliko mogu pokazati gde grešiš u zaključivanju. Prost primer. Budući da se Pavle u Kol 2:16 bavi kritikom zloupotrebe i izopačene upotrebe verskih obreda i praznika, a ne iznošenjem temeljnog stava prema sedmičnoj suboti, "bilo kakvom pokušaju da se u tekst učitaju aluzije o ukidanju četvrte zapovesti moralnog zakona nedostaje kontekstualna i lingvistička potpora." Naglasak je od preminulog Bacchiocchija. Hoćeš li se složiti s njim i u ovom zaključku ili...?? LOL

Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Redosljed koji Pavao koristi u poslanici Kološanima je standardan Biblijiski redosljed, godišnji, mjesečni i tjedni praznici:

1.Ljetopisa 23:31 Praznici, mlađaci, subote
2.Ljetopisa 31:3 Praznici, mlađaci, subote
2.Ljetopisa 8:13 Praznici, mlađaci, subote
2.Ljetopisa 2:4 Praznici, mlađaci, subote
Nehemija 10:33 Praznici, mlađaci, subote
Ezekiel 45:17 Praznici, mlađaci, subote
Hošea 2:11 Praznici, mlađaci, subote (gdje se kaže da će praznici, mlađaci i tjedne subote biti ukinuti)
Kolosanima 2:16 Praznici, mlađaci, subote

Nadam se da je sada jasno da Pavao Kološanima govori o tjednoj suboti.
Dokaz je stvarno neoboriv...Pogledaj malo bolje Septuagintu, MT i Novi zavet, odnosno Kološanima poslanicu. Prvo, svaki od 8 odlomaka koji spominju "praznike, mlađake i subote" sadrži četveročlanu sekvencu, za razliku od Kološanima 2:16 koja sadrži tročlanu sekvencu. Ova četvoročlana sekvenca podrazumeva dnevni, sedmični, mesečni i godišnji sled, dok je u Kološanima 2 izostavljen dnevni sled.

Drugo, svaka od ovih odlomaka iz SZ počinju sa dnevnim vremenskim periodom. Ovo je faktor koji se često previdja u trijadi koja se javlja u Kol 2:16.

Treće, ovi odlomci iz SZ sadrže rastuću sekvencu. Dok se u Kološanima, kako mnogi veruju, počinje od godišnjih, a završava sedmičnim vremenskim periodom, u ovim osam odlomaka postoji rastući sled – "dan, sedmica, mesec i godina." Ti si citirao (prepisao) iz svih 7 odlomka (jedan si izostavio) u kojima se spominje ova trijada ovim redosledom:

Praznici, mlađaci, subote

Pogledaj bolje ono što si prepisao. U svim starozavetnim textovima (izuzev u Ezekiji 45:17 i Osiji 2:11) obrnut je redosled u odnosu na Kološanima 2:16 - u Kološanima ide prvo "praznik," pa "mladine" pa "subote."

Četvrto, ovi odlomci se koncentrišu na prinesene žrtave, a ne na dane same po sebi, kao što se tvrdi u Kol 2:16.

Peto, jevrejski termini koji označavaju "subote," "mladine/mlađake" i "praznike" su u množini, a ne u jednini, kao u Kol 2:16. Drugim rečima, svih osam odlomaka (u saglasnosti sa jevrejskim terminima za "subote," "mladine/mlađake" i "praznike") su u Septuaginti prevedeni kao množina, a ne kao jednina za razliku od Kol 2:16.

Budući da je spominjanje grčkih termina heorte, numenia i sabbaton (praznik, mladine, subota) u Kol 2:16 toliko radikalno drugačije od osam odlomaka iz Starog zaveta (naveo si samo 7), težina dokaza upućuje na činjenicu da se ni jedan od ovih tekstova ne može sa pravom nazvati direktnim intertekstualnim ehom trijade u Kol 2:16. O čemu mi to ovde pričamo? Rekao si, da ponovim:

Quote:
Redosljed koji Pavao koristi u poslanici Kološanima je standardan Biblijiski redosljed, godišnji, mjesečni i tjedni praznici:
Što, naravno, nije tačno. Pavle koristi obrnut redosled u Kološanima, a i rečnik nije u potpunosti identičan, kao ni kontext. Zaključio si:

Quote:
Nadam se da je sada jasno da Pavao Kološanima govori o tjednoj suboti.
Nadam se da ti je jasno da Pavle NE govori ništa naročito o sedmičnoj suboti, ili bar nedostaju neki jaki argumenti za to, jer ovo što si ti ponudio nisu argumenti, nego su u pitanju argumenti utemeljeni na pogrešnim/krivim pretpostavkama, zato i spadaju u lažne argumente. U pravu si ti, možda je adventistička Crkva najgora sekta i kult, ali dokazi koje ti nudiš su - fail.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom