Pogledaj jedan post
Old 11.11.2008., 13:33   #17
-piljevina je problematicna za slabije osobe jer piljevinu treba dobro nabit u patronu (burence u koje stane 50 kg) sto je jace nabito dulje i bolje gori (ako je slabo nabijena dolazi do urusavanja piljevine u patroni (a tada do gasenja ili explozije-senkova pec ima neki regulator za takav slucaj), jer kroz sredinu se stavlja cjev oko 10 cm i kada je napunjena i dobro nabita ta cijev se izvlaci van, patrona stavlja u pec i odozdo se potpaljuje kanal koji je nastao vadenjem cijevi)
-na osnovu toga mi nestoji sistem dovodenja piljevine u pec pomocu puza, jer piljevina mora biti dobro stlacena i kompaktna
-taj sistem je napravljen kod peci na pelete
-pelet je napravljen presanjem otpadne piljevine, kao i briketi, samo sto je pelet velicine palca, a briket velicine iscjepane cjepanice (cca 30 cm x 13 cm)
-briketi su se nekad pravili na taj nacin da se piljevina presala, a kao vezivno sredstvo su koristena kemijska ljepila, sto je dovodilo do velike kaloricnosti, a ljudi si ih koristili u obicnim pecima, pa je dolazilo do savijanja i topljenja peci, preporuka je bila da se briket neloži samostalno nego u kombinaciji sa drugim drvima
-u danasnje vrijeme, navodno, kao vezivno sredstvo koriste paru i mali postotak ljepila
-za peci na brikete nisam cuo, nego se koriste standardne peci na drva
-postoje i peci na piroliz, veliki postotak iskoristivost (i velika cjena peci), jedino da bi bile efektne drva se moraju susiti najmanje dvije godine
-postoje posebne peci na pelete i one mogu imati dodatni spremnik (velicine same peci) iz kojeg pomocu puza pelet dolazi u pec, sto znaci da je danima nemorate lozit, ukoliko imate spremnik

- www.centrometal.hr proizvodi razne peci za centralno, po meni jako dobra je centromini, 14 kw, ide na kruta goriva, plin, ulje i biomasu (pelet), mislim da je oko 7000 kn, jedino sto nemoze grijati sanitarnu vodu
-cijena 1 tone briketa u vinkovcima u spacvi je oko 970 kn, a 15 kg peleta 25 kn, od iduce godine jedna pilana pored Đakova pocinje sa proizvodnjom briketa
-pelet je inace tek zakoracio u nase krajeve, u svakom slucaju manji troskovi od ulja i plina i svjetla buducnost, ali za sada skupe peci, prednost sto nemorate ju skladistit, nego kad vam nestane u spremniku odete i kupite ili postepeno dopunjavate u manjim kolicinama

-poruka za pppppppp, ona slika peci sto namjeravas kupiti je pec na drva, a ne na piljevinu, isto dobra kombinacija jer grije kuhinju (tu se montira i netrebas u kuhinji radijatore) preko zime, na njoj kuhas i imas pecnicu i grijanje sanitarne vode, a sve o jednoj vatri
-s tim da imas i ljetno loziste za sve navedeno osim za centralno grijanje, kolki utjecaj po ljeti ima na grijanje prostorije u tom rezimu rada to neznam

nadam se da sam kome pripomogo jer sam se raspiso na veliko
__________________
gada mu
bačika is offline  
Odgovori s citatom