Pogledaj jedan post
Old 18.02.2005., 19:20   #2
Re: Narodni običaji, nošnja, kultura: poruka tko smo

Quote:
Basta kaže:
Govore da riječ ganga potječe od ilirske riječi za pjesmu kanga.
Po svoj prilici ganga ipak nema veze sa ilirskim riječima već virovali ili ne sa engleskom riječi gang u značenju družine, klape ljudi (onih koji pjevaju).

Bez zezancije.

Quote:
Na jednoj ilustraciji vidjeh Avara spletene kose, ala indian style. Je li ta ilustracija trebala prikazati tipičnog Avara i jesu li oni pleli kosu, ne znam. Samo znam da je u našem narodu i među muškima i među ženama bilo široko rasprostranjeno pletenje kose. Jesu li Iliri, Slaveni pleli kosu?
Ovo je zanimljiva konstatacija. Muški stanovnci Zagore i Hercegovine su do prije stotinjak i koju godinu ljubomorno čuvali svoj dugački perčin i brk (brade su obavezno brijali i kosu nad čelom). Ne znam odakle ta tradicija.

Quote:
U Zagori brzometnu igru "bacanja" prstiju i pogađanja brojeva zovu mora, dok se u primorju zove šije-šete. Interesantno je da se ista igra u romanskim vremenima zvala mora. Tko zna, možda su igra i naziv došli u venecijanskim vremenima, no ako se ustanovi da je ona ustvari nasljeđe staro dvije tisuće godina, bila bi to vrlo vrijedna činjenica, pravo malo blago.
U Imotskom se ova igra zove šijavica i čim se prijeđe u Hercegovinu više se ne igra. Zato mislim da je to ipak recentnija pojava vezana s Talijanima. Trebalo bi vidjeti i koji je izvor samih naziva brojeva, da li balkanskoromanski ili talijanski.

do, tre, kvatro, cinkve, šije, šete, oto, nove, tuti


Quote:
Otkrijmo tko smo preko našeg narodnog naslijeđa!
Svaka čast na izboru teme.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom