Pogledaj jedan post
Old 01.08.2008., 23:36   #12
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Za sve one koje zanima "Knjiga svete magije Abra-melina maga" u izdanju S.L. MacGregora Mathersa može se naći u prodaji u izdanju "Nove Arke", Zagreb, 2000.
Cijena: 100 kn ili par kuna više.

Kupio sam i pročitao dijelom tu knjigu, ali koliko se sjećam, nije ostavila osobit dojam na mene. Ne toliko sadržajno, koliko bibliografski (što opet na koncu utječe na njenu sadržajnu vrijednost). Samo autorstvo i datiranje te knjige je, u najmanju ruku, dvojbeno, što umanjuje značaj samog djela. Postoji niz nekonzistentnosti i krajnje nelogičnih stvari, što me je navelo da ju uopće ne pročitam do kraja (iako to u konačnici namjeravam).

Što se tiče praktičnog izvođenja rituala bilo je spomena (jesam li o tome čitao u samom uvodu te knjige ili negdje drugdje, više se ne sječam) o nekolicini pokušaja praktičara da do kraja i po svim pravilima izvedu taj zahtjevni ritual, koji na kraju ipak ne bi urodio plodom. Dakako, Mathers takve podbačaje opravdava nedovoljnom stručnošću i zalaganju praktičara. Kako bilo, činjenica je da nisam još čuo za nekog tko bi tvrdio da je uspješno izveo čitav obred, što ukazuje na dva moguća zaključka:

1. ili se nedovoljan broj ljudi odlučio provesti ga;
2. ili su svi (ma koliko malobrojni) koji su ga pokušali izvesti završili podbačajem.
Novo izdanje, sa pridodatim tekstovima koji se ne mogu naći kod Mathersa, izašlo pre dve godine po meni vredi svaku paru. A nije baš jeftino. Sama operacija traje duže, Abramelinovo ulje ne sadrži galangal, to je Mathersov pogrešan prevod, sve u svemu korigovana i na osnovu nemačkih tekstova dopunjena knjiga...
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom