Pogledaj jedan post
Old 02.06.2011., 19:51   #39
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Govorimo o talijanskom fašizmu, a ti pišeš o drugima.
Naravno. Kakvo je to pravilo ako je upotrebljivo u jednom jedinom slučaju?

Ti si spomenuo problem odsustva demokratske strukture vlasti kao kočnice zločinačkom ponašanju. Ja sam ti pokazao da demokratska struktura vlasti nije nikakva kočnica.

Quote:
Za ocjenu svake ideologije uzimaju se u obzir i njezine posljedice. Kako možeš zatvarati oči pred činjenicom da su posljedice fašističke ideologije bile stravične?
Zato jer ih ne smatram posljedicama fašističke ideologije. Slične (pa i gore) grozote radili su, recimo, Pol Pot i Staljin. Nisu bili fašisti.

Zločini koje je radila Italija u doba fašizma posljedica su grešaka Mussolinijeve politike, a ne fašističkog društvenog uređenja. Fašizam u Italiji mogao je sasvim lijepo opstati i bez grabljenja kolonija i bez logora i strijeljanja.

Fašističkoj organizaciji društva nije imanentno ništa od toga. Kao što socijalizmu nisu imanentni masovni pokolji, niti su američkom liberalnom kapitalizmu imanentni Guantanamo i sadistička iživljavanja nad iračkim zarobljenicima.

Quote:
Ti ih zanemaruješ zbog stanovitih socijalnih prednosti (koje su bile samo u prvoj fazi, i samo za vlastitu naciju).
U drugoj je fazi nastupio rat. Rat nije isto što i mir. Ne može se mjeriti istim mjerilima.

Ja ne hvalim fašističku Italiju, nego samo osnovnu ideju fašizma. Ona s talijanskom politikom i ratovanjem i Mussolinijevim osobnim glupostima nije imala puno veze.

Quote:
Mussolinijev je fašizam podržao nacistički napad na Poljsku, na Sovjete, japanski napad na Pearl Harbor itd. Podržao je rat protiv cijelog svijeta.
I opet, nije fašizam. To je kao da kažeš da se u Sovjetskom Savezu u 2. Svjetskom ratu socijalizam borio protiv Nijemaca. Nije. Borila se sovjetska država.

Quote:
To što su neki od njih došli na vlast demokratskim putem, nije uopće ključno. Oni su nakon dolaska na vlast demokraciju ugušili.
Ja sam ti to napomenuo jer si ti zazvao demokratske strukture vlasti kao kočnice zločinačkom ponašanju. Te su zemlje imale demokratske strukture. Što su te strukture učinile? Ništa.

Quote:
Prava demokratska vlast razvija stavove i navike kod svoga naroda.
Kaj god. Tko to radi? Samo onaj čija je kultura takva. To nikakve veze s društvenim uređenjem nema. Da ima, ne bi danas diljem 'pravog' demokratskog Zapada nicale nacionalističke, kriptorasističke anti-imigrantske stranke. Sve same prave demokratske vlasti -- i to već desetljećima -- a u vlastitim im dvorištima niču razni Geerti Wildersi.

Quote:
Nevjerojatan je tvoj prezir koji pokazuješ prema demokraciji. Da nema demokracije, ti ne bi mogao ovako otvoreno iznositi svaku nesuvislu misao (poput ovoga hvaljenja fašizma) koja ti padne na pamet.
Ja ju nastojim braniti što suvislije umijem. Argumentima. Ti tvrdiš da je moja misao nesuvisla, ali čini mi se da su ti 'argumenti' više emocionalni nego utemeljeni u faktima. S humanističkog stanovništva to može biti simpatično, ali bismo to u debati trebali izbjegavati kad možemo.

A što se tiče mog navodnog prezira prema demokraciji -- ne, ni slučajno. Ja sam uvjeren da je demokracija do sada najbolji način ostvarivanja političke volje naroda koji smo izmislili.

Ja sam protiv travestije demokracije do koje nastaje pretvaranjem demokracije u nekakav kvazisocijalizam. Protiv sam hipertrofije navodnih 'prava' građana i istovremene atrofije njihovih dužnosti. Protiv sam prebacivanja osobnih građanskih dužnosti na državu. I tako dalje i tako dalje.

Ne vidim ni gdje je fašizam nespojiv s demokracijom. Bar s onim osnovnim okvirom demokracije koju je ideja demokracije imala prije nego je pobrkana socijalističkim idejama. U demokraciju se na stražnja vrata uvukao socijalizam. ja bih umjesto njega na istome mjestu radije vidio fašizam.

Zato za sebe govorim da sam 'liberalni' fašist. Da se ogradim od nacističkih fašista, koji su bolesni zločinci. Ne zbog njihovog fašizma nego zbog nacizma.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom