Pogledaj jedan post
Old 18.02.2017., 00:59   #82
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Antropomorfne? Šališ se? Pa kakva druga postoji?

Ti, pretpostavljam, nisi u problemu, jer o božanskom znanju govoriš iz božanske perceptivnosti?
Pa ona koja ne pretendira to biti. Kršćanska (i općenito religijska) epistemologija uvijek upućuje na ograničenost ljudskoga razuma. Ona prihvaća antropomorfan govor o Bogu kao jedini mogući. Jedna filozofijska teologija koja nije religijski inficirana nema pretpostavku 'ograničenog razuma' i ona govori 'o' Bogu na način Boga. Drugim riječima, traži da Bog progovori kroz čovjeka. Takav je govor i logičan i mithosan. Drago mi je što pravdaš vjeru iako (prema tebi) ona nije logična. To radiš s pravom jer, iako su logosni i mithosni govor različiti nije točno zaključiti kako je jedan govor od drugoga "moćniji".

Naravno da sam u problemu, ja nisam autoritet ni za ljudske stvari, a kamoli božanske. Sve je traženje.

Quote:
Ima logičke kontradikcije i od toga se ne može pobjeći.

To vidi i budala. Ne trebaš pokušavati ubaciti par termina iz filozofije, to neće spasiti stvar.
Zapravo nema i prema tome ne može biti vidljiva. Vidim što tvrdiš: trebaš pokazati tu kontradikciju, tj. u kakvom su isključenju znanje i sloboda. Uletio si u potpuni antropomorfizam, ne samo da definiraš Boga, nego još koristiš i pojmove neprimjereno, pa ćeš u slučaju znanja, znanje Boga misliti kao ono prije-poslije-buduće... Što je već ogroman problem.


Quote:
Čak i one kontradiktorne ?


Znači da Bog nije sveznajuć? Ili što ?
Modusi bitka ne mogu biti kontradiktorni. Kontradiktorni mogu biti samo pojmovi. Nikada ne bih rekao da je Bog sveznajuć. Ne bih mu pripisivao takve atribute kao isključive karakteritike. No naravno, u ovom smislu, Bog je sveznajuć usprkost slobodi ljudske volje.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom