Tema: Srbi u NDH
Pogledaj jedan post
Old 16.07.2017., 22:56   #62
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Caterpillar se dotaknuo toga. Sam pojam slavosrbi kao jedna niska pasmina, dapače sam pojam pasmine za jedan narod.
Koliko mi je poznato slične govore je davao i o židovima;
Danas bi takvi stavov bili za opću osudu, no to je bilo takvo vrijeme. Ljudi su u svašta vjerovali zbog neznanja ili pogrešnog odgoja (je li drugdje bilo drugačije?). No sam Starčević se poslije povukao i priznao zabludu i za mene je to ok. No još uvijek ne vidim jasnu vezu između Slavoserva i pravoslavnih koji su se nazivali Srbima, pogotovo u svjetlu činjenice ih je smatrao - Hrvatima.

Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Sve se to se jako lijepo uklopilo u rasne zakone i pasmine u NDH.
Ne kažem da je on kriv za logore i genocid, ali valja ga spomenuti kao jednog od prvaka te "pasminske" rasne teorija u hrvata.
Nije li uzrok donošenja rasnih zakona u NDH ipak prije bila izravna posljedica nacističke okupacije nego stavovi nekog političara iz 19. stoljeća čuiji je utjecaj na društvena kretanja ipak bio marginalan?

Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Suština mog posta je da - držim da većini hrvata genocid nad srbima, židovima i romima nije bio suštinski prioritet sve do dolaska Pavelića.
Većini Hrvata "genocid" nad bilo kime nikada nije bio prioritet, pa ni nakon dolaska Pavelića. Čak ni takav pojam nije postojao.

Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
On je u kratkom vremenu uspio mobilizirat velik dio naroda na taj ogromni poduhvat.
Za koji to ogromni poduhvat je netko u "kratkom vremenu uspio mobilizirat velik dio naroda"? Podsjećem da slobodnih izbora nije bilo. Veliki dio ljudi podržavao ideju hrvatske države, ali ne i nacističku ideologiju. U normalnim, neratnim okolnostima ustaše bi bile marginalna stranka. Naglašavam - u normalnim, neratnim okolnostima, bez strane okupacije.

Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Kako je Pavelić od naroda koji nije imao tu mržnju preko noći uspio stvoriti narod koji je etnički očistio svoj teritoriji je po meni dobro pitanje za širu raspravu.
Koji je to narod "stvorio" Pavelić?
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom