Tema: Pita od sira
Pogledaj jedan post
Old 03.11.2005., 16:53   #11
Quote:
smjeskica kaže:Evo mnogul' ja?
Samo fazon je sto ne znam mjere, 100X sam gledala kako mama pravi sirnicu ali ona to odokativnom metodom.

Znaci zamijesi se tijesto za jufku, u brasno (bijelo, "puder" ) ide so, pola fildzana ulja (to je valjda oko 2 kasike) i sa vodom umijesis tijesto- heureka je jednom dobro opisala, da bude tvrdo kao usna resica.
Helem, od tijesta formiras kugle i ostavis da odstoje.
Razvaljas ih oklagijom, premazes uljem pa opet ostavis malo da odstoje a onda razvlacis sto vise mozes, dok ne dobije tanke i velike jufke...one debele rubove odrezes i ostavis da se malo osuse, samo malo, ne smije biti presuho jer ce pucati.

A u fil ide mladi kravlji sir, 3-4 jaja, so, domaca pavlaka, izmijesa se da dobijes zitku smjesu ( ne prezitka da ne bi curila).

Rasporedis fil duz ruba jufke, zaroles ( ne previse da ne bude predebelo) odrezes od ostatka jufke i savijas u male kovrcice.
Ponavljas sa ostatkom jufke i ostatkom fila.
Slozenu pitu malo po vrhu premazes uljem, zapravo i ne moras ako je u fil islo vise pavlake, ona je masna...ako je islo vrhnje onda trebas.

Peces, treba da dobije finu zlatnu boju.
U pravilu sirnica se ne preljeva vec se malo vruca poprska, pokrije i ostavi da "odmekne".

E sad imas varijacije na temu u nacinu slaganja.
Ima polagana, 2-3 jufke, pa sloj fila pa opet 2-3 jufke, ima koncentricno slaganje u tepsiju i sl.
Ovo super zvuči. Flemming, je l' tvoja bolja?
dehaer is offline  
Odgovori s citatom