Pogledaj jedan post
Old 02.11.2009., 16:09   #100
Promjena "zastarjelih" deviza

Koliko znam, deviza poput DEM-a nije u opticaju već nekih 8 i pol godina. Točnije od 2001. godine, međutim, koliko također znam te iste devize nisu uništene nego su arhivirane u Bundes banci u Frankfurtu uz izliku ako jednog dana dođe do velikih oscilacija u Eurima ili propasti Eura da se Njemačka Marka vrati u opticaj. Oko milijardu DEM-a nikada nije "vraćeno" u Njemačku te se zbog toga znaju dogoditi i shopping akcije kod Nijemaca u kojima se plaća Njemačkom Markom.

Imam jednu novčanicu od 100 njemačkih maraka koju sam igrom slučaja pronašao i koju želim promjeniti u Eure u Hrvatskoj ako je to ikako moguće. Pokušao sam u Reifeissenu koji je to radio ljetos i Zagrebačkoj banci u Osijeku koje su mi potvrdile da se to može i da vjerojatno postoji mogućnost otkupa istih, ali trenutno ne u njihovim bankama. Također mislim da su se iste novčanice mjenjale uz proviziju od 5% ili 10% vrijednosti. Želim Vas pitati za pomoć i gdje to mogu učiniti.?

Evo mala zanimljivost:

*Njemačka marka je zamijenjena kao samostalna valuta 1. siječnja 1999. sa uvođenjem Eura. Do 31. prosinca 2001., 23:59:59 sati novčanice i kovanice njemačke marke su još bile zakonito sredstvo plaćanja. Od toga dana u «Bundesbank» i njenim drugim sjedištima marka može biti besplatno i vremenski neograničeno promijenjena u euro. Također veliki dio kreditnih ustanova i trgovina primali su Marku sve do 28. veljače 2002. Poneke trgovine uvijek još imaju akcije, gdje nude uz kupnje robe promjenu marke.Marka i nakon uvođenja Eura ostaje u sjećanju i dan danas se koristi za preračunavanje. Studija iz rujna 2004. g. je dobila rezultat da 66 % građana SR Njemačke cijene Eura preračunavaju se u Marku. Kod muškog spola preračunavaju 54 %, dok kod žena 74 % još preračunavanju. Kog mlađeg naraštaja samo još 41 %, a kod starijih od 50 godina čak 71 % preračunavaju. To se s time može objasniti, jer tečaj Marke s Euro je 1 EUR = 1,95583 DM, tako da se lako može računati sa 1 EUR = 2 DM. *citat sa wikipedije
profa52 is offline  
Odgovori s citatom