Pogledaj jedan post
Old 19.06.2004., 09:12   #11
Quote:
Studentica kaže:
hm...nije da sam vidjela tone sarkoidoze, ali sasvim slucajno sam drzala seminar iz toga. ali nije bas da nije bed. osobito neurosarkoidoza (koja je rijetka, ali ipak je ima). da ne govorimo kako sarkoidoza osim zahvacanja pluca (bihilusna limfadenopatija), moze zahvatiti i druge organe...(autoimuna je bolest)
ali mislim da sada ne bismo trebali pricati o sarkoidozi, vec o tome sto nasa forumasica ima od nabrojenog gore , tj. da vidimo sto bi mogao biti potencijalni uzrok nodoznog eritema.
Mislim da bi trebalo biti riječi o sarkoidozi, jer je sarkoidoza najčešći uzrok nodoznog eritema ... moguće je čak da je i ova forumašica imala prije par godina neprepoznatu sarkoidozu
pa ću ja još malo divaniti o tome.

Sarkoidoza nije autoimuna bolest (nema autoantiijela).
To je bolest nepoznatog uzroka koja može zahvatiti više organa, ali ipak najčešće zahvaća pluća.
Postoji poseban oblik tzv. akutne sarkoidoze koji se najčešće javlja u proljeće i ljeto kod mladih ljudi i udružen je s nodoznim eritemom, a ima čak i poseban naziv - Loeffgrenov sindrom.
U tom sindromu mogu, osim hilusnih limfnih čvorova, biti zahvaćene suzne žlijezde i žlijezde slinovnice ... česte su nelagode u grlu, a na ždrijelu i nepčanim lukovima se ponekad vide male bjele pjegice (sluznički plakovi) koji se onda krivo protumače kao tonzilofaringitis (još ako je u brisu kolonizirana flora iz grupe Streptokoka, evo krive dijagnoze streptokokne angine).

Loeffgrenov sindrom je buran (zbog općih simptoma i nodoznog eritema), ali nije udružen s malignim formama sarkoidoze kao što je napr. neurosarkoidoza. Ima dobrou prognozu i prođe sam od sebe (uz mirovanje i simptomatsko liječenje, napr indometacinom) ... ali važno ga je prepoznati
allegra is offline  
Odgovori s citatom